Komentarze dzienne

Dalsza wyprzedaż euro

Stało się to, o czym wszyscy po cichu mówili. Rozmowy w Grecji na temat utworzenia koalicji nie przyniosły rezultatu. Euro dalej traciło na wartości, a zyskiwał oczywiście dolar. Publikowano też sporo danych makroekonomicznych, ale przeszły niemal bez echa.

Greccy politycy, po raz kolejny nie porozumieli się w sprawie utworzenia nowej koalicji. Oznacza to, iż czekają nas nowe wybory parlamentarne, które odbędą się w czerwcu. Co gorsze dla strefy euro, wygrać w nich może, z dużą przewagą, skrajnie lewicowa i nieprzychylna reformom koalicja Syriza.

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, stwierdziła, iż MFW musi być technicznie przygotowany na wyjście Grecji ze strefy euro. Taka opcja jest więc już na poważnie rozpatrywana. Jeśli chodzi o makroekonomię, to dziś ma opublikowany zostać raport z posiedzenia Banku Anglii oraz FED.

Funt brytyjski, choć zachowuje się lepiej niż euro, nie może zyskiwać w takim otoczeniu. Umacniający się dolar sprowadził rynek GBP/USD poniżej poziomu 1.60. Zarówno RSI jak i MACD spadły poniżej swoich linii wzrostowych. Trend wzrostowy na tej parze można uznać za zakończony. Wsparcie mamy teraz na 1.59, a później w okolicach 1.58, gdzie biegnie średnia krocząca z 200 dni. Próby odbicia napotkają na opór przy 1.60 oraz 1.61.

Sylwester Majewski

 

Comments