Komentarze dzienne

Złotówka w mocnym trendzie

Nie zawiedli się wczoraj Ci, którzy posiadają krótkie pozycje w euro. Poniedziałek przyniósł kontynuację spadków wartości tej waluty. Tak jak pisałem wczoraj, taka sytuacja utrzyma się do momentu pojawienia się choćby odrobinę pozytywnych informacji z świata polityki.
Pisząc o polityce mam na myśli Grecję, ponieważ waga napięcia, jakie generuje teraz ten kraj na rynku przyćmiewa wszystkie inne sprawy, łącznie z przegraną Sarkozego we Francji, co jeszcze w ubiegłym tygodniu wydawało się poważnym problemem dla planów Merkel i stabilizacji euro. Wieczorne spotkanie liderów partyjnych z prezydentem Grecji nie przyniosło pozytywnych rozstrzygnięć. Wyłonienie nowego rządu powinno się odbyć do 17 maja, lub rozpisane zostaną nowe wybory. Do czwartku, każda plotka rynkowa może wywoływać „fajerwerki” na rynku euro.

Na co zwrócić uwagę poza polityką? Dziś o 11:00 publikacja indeksów ZEW, mierzących nastroje w gospodarce niemieckiej ale też i w gospodarce całej strefy euro. O 14:30 seria danych z USA, kończąca się odczytem NAHB o 16:00.

Mocno traciła w ostatnim czasie złotówka, szczególnie względem dolara. Na wykresie USD/PLN widać silne umocnienie amerykańskiej waluty – rynek zbliżył się do poziomu 3.38. Jeśli uznać zaznaczoną na wykresie formację jako „odwrócone RGR”, to potencjalny zasięg wzrostów nie został jeszcze wyczerpany, gdyż ulokowany jest dopiero na wysokości 3.4250. Wskaźnik RSI jest mocno wykupiony, więc oczekiwać można jakiegoś spowolnienia wzrostów. Wsparciem będzie poziom 3.335 oraz obszar 3.25-3.30.

Sylwester Majewski

 

Comments