Komentarze dzienne

Zbliżamy się do wybicia?

Zbliżyliśmy się do półmetku obecnego tygodnia – od wielu dni trwa marazm, mocno utrudniający handel inwestorom. Pomimo różnych wydarzeń makroekonomicznych nie widać przewagi po żadnej ze stron.

Wczorajsze dane były w większości przypadków zbliżone do prognoz. Inflacja w Wielkiej Brytanii była nieco wyższa od oczekiwań. Lepiej od prognoz wypadły też odczyty indeksów nastroju ZEW dla Niemiec, co oznacza względną poprawę klimatu.

Dzisiejszy dzień będzie niemal wolny od publikacji makroekonomicznych – przynajmniej tych, które mogłyby zmienić obraz rynku. O godzinie 10:00 i 11:00 pojawią się dane ze strefy euro. O 10:30 poznamy aktualną stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Dużo ważniejsze dane dostaniemy jutro, w tym informacje z amerykańskiego rynku pracy.

Marazm obecny na rynkach widoczny jest wszędzie, również na wykresie eurodolara. Euro utknęło w obszarze między 1.30-1.32. Na wskaźniku MACD rysuje się charakterystyczne zwężenie, sugerujące jakieś wybicie. Teoretycznie powinno być to wybicie dołem, co sugerować ma też wskaźnik RSI, poruszający się w kanale spadkowym. Przy takiej zmienności rynku byki wcale nie muszą być na przegranej pozycji i mogą objąć inicjatywę. Kluczowe dla ustalenia kierunku będzie zamknięcie poza obszarem 1.30-1.32.

Sylwester Majewski

Comments