Komentarze dzienne

USD/JPY walczy o wzrosty

Poranek wita nas nieznacznym umocnieniem euro. Wczoraj jednak, dzień zakończył się na minusie dla głównej pary walutowej. Parlament niemiecki zgodził się na pakiet pomocowy dla Grecji. Inwestorzy myślami będą jednak już przy pozostałych publikacjach.

Dziś rano opublikowano dane, obrazujące zaufanie niemieckich konsumentów. Indeks Gfk wzrósł do poziomu 6.05, co jest rezultatem lepszym od tego z poprzedniego miesiąca, a także lepszym od prognoz. To najwyższy wynik od roku.

W tym tygodniu będzie mieć miejsce kilka istotnych wydarzeń makroekonomicznych, przy czym tylko dziś otrzymamy aż trzy z nich. Będą to kolejno zamówienia na dobra trwałego użytku, zaufanie konsumentów oraz Richmond Fed Index. Wszystkie te dane napłyną oczywiście z USA. Dziś poznamy też wyniki kontroli Troiki w Portugalii.

Powróćmy do wykresu USD/JPY. W poniedziałek powstała duża, spadkowa świeca, która mocno wnika w głąb piątkowej świecy wzrostowej. Taki układ nazywamy „zasłoną ciemnej chmury” i zapowiada on spadki. Do zanegowania tej formacji potrzebne byłoby zamknięcie powyżej 81.50. Na nasz wykres nałożyłem wachlarz linii Ganna. Jeśli ani dziś ani jutro nie nastąpi odbicie od najbliższej linii, to trzeba będzie się liczyć z zejściem poniżej niej, w kierunku kolejnej. Następna linia biegnie aktualnie w przedziale 78-79 i tam należałoby szukać wsparcia dla ewentualnych spadków.

Sylwester Majewski

Comments