Komentarze dzienne

Kiedy wybicie na jenie?

Nie dalej jak w piątek zadawałem pytanie, czy na rynek wkradnie się zmęczenie. Od kilku dni rynki dryfują sobie na poziomach znanych nam od tygodnia. Widać to nie tylko na walutach, ale też na pozostałych instrumentach.

Dziś w nocy zakończyło się posiedzenie Banku Japonii. Zgodnie z tym, czego się spodziewano, nie zmieniono wysokości stóp procentowych. Główna stopa nadal będzie się utrzymywać w przedziale 0%-0.1%. Zdecydowano się jednak dalej luzować politykę monetarną, poprzez zwiększenie o 10 bln jenów wysokości funduszu, prowadzącego operacje skupu obligacji oraz innych aktywów.

Inwestorzy czekają teraz na wyniki aukcji bonów skarbowych z Grecji oraz Hiszpanii. Wczoraj przed północą agencja Moody’s ogłosiła obniżenie ratingu dla Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Malty, Słowacji oraz Słowenii. W przypadku Hiszpanii ranking obniżono o 2 stopnie, do poziomu A1. Obniżono też perspektyw dla Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii. Oprócz aukcji warto dziś obserwować publikacje wskaźników ZEW z Europy i samych Niemiec. To ważne dane, określające nastroje na kontynencie.

W reakcji na dzisiejsze wydarzenia, kurs USD/JPY mocno zwyżkuje. Rynek znalazł się jednak tuż poniżej ważnego oporu, zlokalizowanego na wysokości 78.00-78.30. Tutaj biegnie też średnia z 200 dni, co stanowi dodatkowy opór. Zamknięcie powyżej 78.40 byłoby bardzo pozytywnym sygnałem dla byków. W innym wypadku trzeba się liczyć z powrotem na 77.00. Jedno jest pewne – trwający od sierpnia 2011 horyzont musi zrodzić w pewnym momencie analogicznie duży trend-pytanie tylko kiedy i w którą stronę nastąpi wybicie.

Sylwester Majewski

Comments