Komentarze dzienne

Wszystkie oczy na Europę

Wzrost apetytu na ryzyko, a przede wszystkim rozczarowanie komunikatem Fed, były w ubiegłym tygodniu przyczynami wzrostów na rynku forex. Zyskiwało oczywiście euro – i to na większości rynków. Jednym z wyjątków była złotówka, mocniejsza w ostatnich dniach.

Jak pisaliśmy w ciągu tygodnia, Fed zasygnalizował, iż niskie stopy procentowe utrzymają się do 2014. Perspektywa ta od razu osłabiła dolara. Publikowane w piątek za oceanem dane były już bez większego znaczenia, choć trzeba zauważyć, iż te o PKB wypadły gorzej od prognoz(2.8% vs 3.0%).

W tym tygodniu uwaga będzie skupiona na Europie. Mamy więc szczyt przywódców Unii Europejskiej, dalszy ciąg rozmów Grecji z wierzycielami oraz dzisiejszą aukcję włoskich obligacji. Uważa się, że wyniki aukcji które poznamy około 11:00, będą dobrym testem nastrojów rynku. Piątkowa obniżka ratingu Fitch dla Włoch nie wywołała bowiem zamieszania na rynku i została w dużym stopniu zignorowana.

Na rynku USD/JPY doszło do precyzyjnego testu oporu, o którym pisałem 25 stycznia. Średnia z 200 dni biegnąca nad poziomem 80, okazała się zbyt silną zaporą. Rynek powrócił więc w okolice umownego wsparcia na 77(połowa białej świecy), choć krytycznym poziomem wydaje się być 76.60. Co dalej? Jeśli obecna wysokość nie utrzyma się, to kolejne wsparcie mamy w przedziale 75.60-76.00.

Sylwester Majewski

Comments