Komentarze dzienne

Funt brytyjski pod gilotyną

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od wyraźnego umocnienia eurodolara oraz złotówki. Rosły też rynki giełdowe. Publikowanych informacji natury makroekonomicznej było niewiele, jednak sam handel cechował się dużą żywotnością.

Na swym styczniowym posiedzeniu, Bank Japonii nie zmienił wysokości stóp procentowych. Główna stopa utrzymuje się w przedziale 0-0.1%. Decyzja była jednomyślna i oczekiwana przez rynki. Bank zmienił jednak oczekiwania, co do dynamiki PKB japońskiej gospodarki. W 2011 i 2012 będzie to odpowiednio -0.4% oraz 2%.

Dziś poznamy dane z sektora wytwórczego strefy euro. Najpierw będą to dane dotyczące indeksu PMI Manufacturing oraz PMI Service, a później dane o nowych zamówieniach w przemyśle. Około 10:30 poznamy też wyniki dzisiejszej aukcji bonów skarbowych w Hiszpanii. Oferowane są 3 i 6-miesięczne bony.

Funt brytyjski uciekł spod gilotyny. Tydzień temu pisałem, że jeśli nie nastąpi szybko powrót ponad 1.54, to będziemy mieli spadki. Funt zdołał się wdrapać ponad wspomniany poziom i ponownie mamy konsolidację. Kluczowym wsparciem jest teraz 1.55. Trend na RSI ciągle rośnie i dopóki nie nastąpi jego wyraźne załamanie, byki będą faworyzowane. Opór mamy w rejonie 1.57-1.58.

Sylwester Majewski

Comments