Komentarze dzienne

Pauza na rynku EUR/USD

Kolejny dzień minął w atmosferze rynkowej odwilży. Apetyt wśród inwestorów na ryzyko jest wyraźnie wyższy, co może niebawem doprowadzić do ważnych testów na eurodolarze. Do poprawy nastrojów przyczyniły się pozytywne oczekiwania związane z Grecją oraz lepsze dane z USA.

W ostatnim czasie przeważa opinia, iż Grecja zdoła porozumieć się z pożyczkodawcami i uniknie najgorszego. Jak widać, nastawienie rynku zmienia się tu dość często. Pozytywnie zakończyły się aukcje obligacji hiszpańskich i francuskich, co było kolejną cegiełką po stronie optymistów. Odnotowano też dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie ilość nowych bezrobotnych w ostatnim tygodniu była duża niższa niż się spodziewano(352tys, wobec 389 tys).

Dzisiejszy wzrost wartości indeksu PMI Manufacturing musiał być dobrą wiadomością dla inwestorów z Chin. Choć zmiana z poziomu 48.7 na 48.8 jest niewielka, to jednak utwierdza wcześniejsze publikacje, co do których charakteru i trwałości były obawy. To była ostatnia sesja w tym roku według chińskiego kalendarza. Dziś ważnych publikacji już nie będzie, choć warto pamiętać o danych na temat sprzedaży detalicznej z brytyjskiego rynku, które poznamy o 10:30.

Eurodolar wybił się wczoraj ponad poziom 1.29. Wielu analityków zastanawia się teraz, gdzie ustawione są zlecenia STOP Loss, od ogromnej liczby krótkich pozycji wciąż otwartych na tej parze. Być może nad poziomem 1.30, ale tego dziś chyba się nie dowiemy. RSI doszedł do poziomu 50 i spodziewam się przynajmniej chwilowego zatrzymania wzrostów euro. Na tej wysokości mamy też linię spadkową na wykresie cen, więc powodów do pauzy jest kilka. Wsparcie mamy w obszarze 1.2750 1.2830. W przyszłym tygodniu kolejna faza wzrostów jest możliwa.

Sylwester Majewski

Comments