Komentarze dzienne

Największe gospodarki świata w 2050

Departament badań globalnych banku HSBC opublikował właśnie raport, w którym jego specjaliści przewidują powstanie i upadek światowych gospodarek w ciągu najbliższych 40 lat.

Z raportu wynika, że największą gospodarką świata w 2050 roku będą Chiny, a na drugie miejsce spadną Stany Zjednoczone. To nie jest niespodzianką – od czasu reform w Chinach w latach 1980-tych, ekonomiści wielokrotnie mówili, że jest to tylko kwestią czasu, by chińska gospodarka prześcignęła amerykańską.

Jednak jest kilka niespodzianek wśród mniejszych państw rozwijających, na które zwrócili uwagę specjaliści z HSBC:

  •  Do 2050 roku Filipiny przeskoczą 27 miejsc, by stać się szesnastą największą gospodarką na świecie.
  •  Gospodarka Peru, rosnąc o 5,5 procent każdego roku, przeskoczy o 20 miejsc, lądując na 26-ej pozycji – przed Iranem, Kolumbią i Szwajcarią. Wśród innych państw, które będą miały wysokie wyniki znajdą się Egipt (15 miejsc w górę na 20.), Nigeria (dziewięć miejsc w górę na 37.), Turcja (sześć miejsc wyżej na 12.), Malezja (17 miejsc wyżej na 21.) oraz Ukraina (19 miejsc wyżej na 45.).
  •  Pracująca Japonia straci na sile do 2050 roku, ale ekonomiści HSBC przewidują, że wciąż będzie znajdować się w gronie najmocniejszych gospodarek świata, spadając tylko o jedno miejsce i zajmując czwartą pozycję w przyszłych notowaniach. Na miejsce trzecie przed Japonią wskoczą natomiast Indie.
  • HSBC przewiduje, że największym przegranym następnych czterdziestu lat będą niestety wysoko rozwinięte gospodarki europejskie. Ich pracująca część społeczeństwa będzie się kurczyć, a pozycja w światowym rankingu będzie coraz niższa, przy jednoczesnym wzroście państw rozwijających się. Tylko pięć państw europejskich znajdzie się w pierwszej dwudziestce największych gospodarek świata, choć obecnie jest ich tam osiem. Największe spadki odczują państwa północnej części Europy: Dania spadnie na miejsce 56. (minus 29 miejsc), Norwegia zajmie miejsce 48. (minus 22), Szwecja trafi na pozycję 38. (minus 20), a Finlandia uplasuje się na 57. miejscu (minus 19).

 

źródło i pełna lista: onet.pl/CNN

Comments