Komentarze dzienne

EUR/AUD już po wybiciu

Środa przynosi nam chwilowy postój na rynku euro oraz na indeksach giełdowych. Po wczorajszych wzrostach dziś czekamy na impuls, wskazujący dalszy kierunek ruchu. Pojawi się dziś trochę publikacji makroekonomicznych oraz będzie mieć miejsce aukcja bonów.

Publikacje nie powinny wnieść nic nowego do obrazu sytuacji na starym kontynencie. Tutaj z większą uwagą będzie się obserwować dzisiejszą aukcję bonów skarbowych w Portugalii. Przypomnijmy, że jest to jedno z tych państw, które były i są najbardziej zagrożone poważnym kryzysem. Oprócz tego będziemy mieć też aukcję obligacji niemieckich.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku publikacji zza oceanu, choć tych dziś nie będzie tak wiele. Sytuacja w USA nieco się ustabilizowała – przynajmniej, jeśli chodzi o ostatnie dane makro. Wczorajszy odczyt indeksu ISM Manufacturing potwierdził tendencję, osiągając wynik lepszy od prognoz. Dziś oczekiwać się będzie publikacji danych o zamówieniach fabrycznych.

W komentarzu z 21 grudnia zwracałem uwagę na rynek EUR/AUD. Doszło tam wtedy do wyłamania się dołem z konsolidacji, nad poziomem 1.30. Rynek przez ostatnie dni kontynuował swój ruch i obecnie oddaliliśmy się już dość znacznie, od wspomnianego poziomu. Teoretyczny zakres ruchu po tym wyłamaniu powinien sięgnąć wsparcia na 1.25. To oznaczałoby, iż mamy przez sobą jeszcze przynajmniej 100 pipsów spadków. Tyle teoria. Kto przegapił wybicie ma co żałować, gdyż nie było nam dane w ostatnich dniach obserwować wielu takich okazji.

Sylwester Majewski

Comments