Presja na rynku ropy


Spokojem i brakiem zdecydowania rozpoczął się nowy tydzień. Poniedziałek był dniem wolnym od ważnych publikacji makroekonomicznych. Nie było więc pretekstu do większych ruchów. Informacje jakie napłynęły do nas w ciągu weekendu zostały przyjęte ze spokojem.

Wspominaliśmy wczoraj o śmierci Kim Dzong-Ila. Informacja ta przewinęła się przez wszystkie światowe media i komentowana była na wszystkie możliwe sposoby przez cały dzień. Jako że niewiele tak naprawdę wiemy o tym, co dzieje się za granicami Korei północnej, to też ciężko jest wyciągać wnioski, co do przyszłości tego kraju.
Podobnie jest z rynkami finansowymi. Wczorajszy dzień był naprawdę mało atrakcyjny, gdyż większość głównych rynków dryfowała sobie w kierunku południowy, nie czyniąc jednak większych postępów. Czyżby tak miało być już do świąt, lub co gorsza do końca roku? Wiele wskazuje na to, iż raczej tak. Wyjątkiem będę pewnie pojedyncze pary walutowe, gdzie ruchy mogą mieć większy zasięg.

Od strony technicznej, ciekawie rozwija się sytuacja na rynku ropy. Nie dość, że odbiliśmy się niedawno od poziomu 100, to jeszcze mamy czytelne sygnały na wskaźnikach. RSI pokonał linię trendu wzrostowego i spadł równocześnie poniżej poziomu 50. Wykres cen pokonał natomiast średnią z 200 dni. Większe perspektywy są więc przed grającymi na spadki niedźwiedziami. Ewentualne odbicie w górę napotka od razu na trzy poziomy oporu-średnią na wysokości 96, połowę spadkowej świecy i opór na 98 oraz na psychologiczną barierę w postaci poziomu 100. Spadki powinny natomiast sięgnąć poniżej poziomu 90. Zagrożeniem dla spadkowego scenariusza będzie powrót RSI ponad poziom 50 i linię spadkową.

Sylwester Majewski

Comments

  1. Nie ma jeszcze komentarzy.

You must be logged in to post a comment.

  1. Nie ma jeszcze trackback贸w.