Komentarze dzienne

Euro przed szczytem

Wielkimi krokami zbliżają się sądne dni dla strefy euro. Już dziś rozpoczyna się szczyt unijny, kończący się w piątek. Mamy dziś też posiedzenia banków centralnych oraz dane makroekonomiczne.

Wszyscy czekają na wynik wspomnianego szczytu unijnego. Wydarzenie to określane jest jako „ostatnia szansa” dla Europy. Warto więc odnotować, iż według najnowszych doniesień, w niemieckich kręgach w Berlinie szanse powodzenia tego szczytu określane są przez anonimowe źródła nisko. Z tym większą ciekawością będziemy obserwować doniesienia napływające w piątek i zapewne dochodzące jeszcze w czasie weekendu komentarze.

Wczorajsze dane z Niemiec, ponownie okazały się dobre. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0.8%, przy prognozach rzędu 0.4%. Pojawiły się też plotki mówiące o tym, iż kwotą 600 mld $ zasilony zostanie MFW, w celu ratowania strefy euro. Dziś poznamy też decyzje Banku Anglii oraz Europejskiego Banku Centralnego, dotyczące stóp procentowych.

Powróćmy do wykresu eurodolara, aby sprawdzić, jakie możliwości ma euro. Otóż znajdujemy się tuż poniżej poziomu 1.35, poza formacją klina – zarówno na wykresie cen jak i wskaźnika RSI. Przeciwwskazań do wzrostów więc nie ma-choć przydałby się RSI ponad poziomem 50. Oporem dla wzrostów byłby w takim układzie obszar 1.37-1.38. Wsparcie znajduje się tuż poniżej 1.32, a potem dopiero 1.30. Prawdziwą reakcję rynku zobaczymy zapewne dopiero po niedzieli, gdy inwestorzy przetrawią weekendowe informacje.

Sylwester Majewski

Comments