Komentarze dzienne

Czy euro się wyłamało?

Ten ciekawy tydzień zakończył się osłabieniem euro. Przyczyniły się do tego głównie spekulacje, ponieważ jeszcze kilka dni temu na rynku panowała euforia, wywołana interwencją banków centralnych. W cieniu tych wydarzeń pojawiły się kolejne dobre dane z USA.

Wspomnianych publikacji rynek zdaje się nie zauważać, gdyż oczy inwestorów ciągle zwrócone są na strefę euro. Wystarczy jednak przypomnieć choćby dane z piątku, kiedy to dowiedzieliśmy się, iż bezrobocie w USA nieoczekiwanie spadło do poziomu 8.6%. Jest to najniższy poziom od 2.5 lat.

Na starym kontynencie królowały w piątek dwie informacje. Pierwsza mówiła o możliwym obniżeniu ratunku Hiszpanii. Większym zaskoczeniem była jednak chyba informacja, iż republikanie mogliby zablokować ewentualną pomoc MFW dla Hiszpanii i Włoch. Eurodolar zareagował na te spekulacje obniżką kursu.

Jak widzimy na wykresie EUR/USD, rynek wyłamał się górą z formacji o kształcie klina i zatrzymał się na poziomie oporu przy 1.35. Możliwe jest teraz cofnięcie się na południe, jednak generalnie droga do odbicia w górę została otwarta. Wsparcia należy szukać w okolicach poziomu 1.32. Opór to 1.35 oraz obszar 1.36-1.37.

Sylwester Majewski

Comments