Komentarze dzienne

Funt walczy o poziom 1.60

Za nami spotkanie grupy G20. Burzliwy tydzień cechował się nagłymi zwrotami w kwestii Grecji. Poznaliśmy też dane z amerykańskiego rynku pracy oraz stanowisko nowego prezesa EBC.

Oczekiwane posiedzenie grupy G20 nie przyniosło rozstrzygnięć. Nasz „grecki tasiemiec” będzie więc trwał nadal. Zbankrutuje, czy nie zbankrutuje? Porzuci euro czy też pozostanie przy wspólnej walucie. Już pisałem to jakiś czas temu, iż rynki zaatakują wtedy, gdy ten „tasiemiec” stanie się dla nas chlebem powszednim. Trend przychodzi bowiem wtedy, gdy mało kto go oczekuje.

Bezrobocie w USA spadło do poziomu 9.0%, z 9.1% odnotowanych miesiąc wcześniej. Ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła o 80 000, czyli prawie zgodnie z oczekiwaniami. Nikt chyba jednak nie zwrócił na to uwagi. Czy wspominałem już, że rząd premiera Papandreu uzyskał wotum zaufania?…

O euro pisałem całkiem niedawno, więc dziś rynek GBP/USD. Funt dotarł na wysokość poziomu 1.60 i wiele wskazuje na to, że będzie tu się „kręcił”. Na tej wysokości biegnie też górna linia hipotetycznego kanału spadkowego oraz średnia z 200 dni. Analizę utrudnia wskaźnik RSI, który utrzymuje się ponad poziomem 50, dając tym samym szanse jednak bykom. I właśnie obserwacja RSI powinna dać nam niebawem wskazówkę, w którą stronę podąży rynek.

Sylwester Majewski

Comments