Komentarze dzienne

Po weekendzie, do środy

Cały poprzedni tydzień wypełniony był oczekiwaniami na weekendowe posiedzenia i spotkania liderów Unii Europejskiej. Taki szczyt mamy już za sobą i zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniósł od ostatecznego rozstrzygnięcia.

Wszystko to wygląda dziwnie, ponieważ po tych posiedzeniach zawsze „okazuje się”, iż choć ten szczyt nic nie rozwiązał, to już następny na pewno coś zmieni. Nie inaczej jest teraz, gdyż jak już powszechnie się uważa, czekamy na środowy szczyt strefy euro. Czy w czwartek będzie podobnie jak dotychczas? Niewykluczone. To, o co teraz naprawdę walczą europejscy oficjele to odzyskania zaufania uczestników rynku. To od jego poziomu zależy, jak potoczą się losy rynków finansowych.

Wydarzenia wokół Grecji są najważniejsze. Jakby na uboczu mamy „alternatywny świat”, gdzie pojawiają się dane makroekonomiczne i komentarze. Na naszym rodzinnym podwórku duże oburzenie Marka Belki wywołała opinia agencji Moody’s, która ostrzega przed możliwą zmianą perspektyw oceny naszego ratingu.

Jak widać na wykresie USD/CAD, dolar znajduje się w trudnej sytuacji. Dalsze osuwanie grozi załamaniem się trendu wzrostowego i wejściem (co najwyżej) w konsolidację. Naturalnym wsparciem będzie tu poziom 1.0. Jego wyraźne pokonanie może otworzyć drogę na wysokość 0.975. Wskaźniki RSI i MACD znajdują się w trendzie bocznym, nie wróżąc wzrostów.

Sylwester Majewski

Comments