Komentarze dzienne

Rynki trzymają się mocno

Wtorek należy uznać za dzień niepewności. Główne pary walutowe poruszały się w szerokim zakresie cen, kończąc dzień blisko poziomów otwarcia. Choć wszyscy czekają na weekendowe spotkanie liderów UE, pojawiło się kilka ważnych danych.

Zacznijmy od indeksu ZEW dla niemieckiej gospodarki. Dotychczas chwalono sytuację u naszych zachodnich sąsiadów, również ze względu na dobre nastroje. Odczyt ZEW na poziomie -48.3 jest najgorszym odczytem od 2008 roku i pokazuje, że również w Niemczech nastroje ulegają pogorszeniu.

Warto też zwrócić uwagę na dane z Wielkiej Brytanii, gdzie inflacja CPI wzrosła do poziomu 5.2%. Ostatnio Bank Anglii ostrzegał, iż przed końcem roku inflacja może wzrosnąć powyżej poziomu 5%. Tymczasem z Francji napłynęły do nas zapewnienia, iż tamtejsze władze zrobią wszystko, aby utrzymać ocenę ratingową na poziomie AAA.

Poniedziałkowe osłabienie złotego otworzyło furtkę przed dolarem. Na wykresie USD/PLN rysuje się jednak niebezpieczny dla tej pary scenariusz. Otóż jeśli nie uda się pokonać poziomu 3.24, to można będzie się dopatrywać formacji RGR, zwiastującej spadki nawet na wysokość 2.9. Oczywiście wcześniej musiałaby się odbyć walka o wsparcie na 3.11, gdzie biegnie też linia trendu spadkowego.

Sylwester Majewski

Comments