Komentarze dzienne

Dolar z nadzieją

Z punktu widzenia inwestorów, ubiegły tydzień nie należał do najlepszych. Ciągle nie ma bowiem rozstrzygnięć, wskazujących nowy kierunek ruchu. Dane jakie się pojawiły, jedynie komplikują obraz sytuacji.

Najważniejsze publikacje miały miejsce w piątek. Choć stopa bezrobocia w USA pozostała na niezmienionym poziomie 9.1%, to sytuacja na rynku nie zachwyca. Przybyło jedynie 17 000 miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Oczekiwano wzrostu na poziomie 75 000. To już kolejne dane, wskazujące na słabość amerykańskiej gospodarki. Czy niebawem sprowokuje to Fed do kolejnych działań?

W tym tygodniu nie będzie brakować publikacji makroekonomicznych. Oprócz tego, odbędzie się seria posiedzeń banków centralnych. Decyzje o poziomie stóp procentowych podejmowane będą we wtorek w Japonii i Australii, w środę w Kanadzie, a w czwartek na wyspach i w strefie euro.

Przed szansą na wzrosty stanął dolar. Na wykresie USD/CAD doszło w piątek do wyraźnych wzrostów. Jeśli byki pójdą za ciosem, to możliwe będzie wygenerowanie nowego impulsu wzrostowego. Jego zasięg w dłuższym terminie to nawet poziom 1.02, a w pierwszej kolejności próba ataku na 1.00. Zamknięcie dolara poniżej poziomu 0.9830 mocno zmniejszy szansę byków. Zamknięcie poniżej 0.9750 oznaczać będzie powrót do dłuższych spadków.

Sylwester Majewski

Comments