Komentarze dzienne

Dokąd zmierza złoto?

Wygląda na to, że w ostatnim tygodniu rynki forex nieco się uspokoiły. Nerwowa wyprzedaż na rynku akcji, nie przeniosła się na rynek walutowy. Publikowane informacje miały natomiast raczej zły charakter.

Wydarzeniem ubiegłego tygodnia były chyba dane z Filadelfii, dotyczące tamtejszego indeksu Philadelphia Fed. Niemal tragiczny odczyt wywołał panikę na światowych giełdach. W tym tygodniu mamy nowe dane. Warto pilnować odczytów dotyczących indeksów PMI, Ifo oraz Initial Claims. W piątek mamy natomiast wystąpienie szefa Fed.

Tak jak wspominałem, na samym rynku walutowym było w ubiegłym tygodniu nieco spokojniej. Główne pary walutowe nie wykonywały nerwowych ruchów. Dotyczy to również par opartych na franku. Rekordy odnotowywało natomiast złoto, którego wycena sięgnęła niebotycznych poziomów.

Spróbujmy zatem zająć się tym rynkiem od strony technicznej. Na wykresie złota mamy do czynienia z bardzo silnym trendem, co jak zwykle rodzi pewne obawy. Sygnały wykupienia są ewidentne, jednak praktyka uczy, aby nie łapać szczytów. Powstała w piątek świeca może zapowiadać zatrzymanie, o czym świadczy górny jej cień. Możliwe jest jednak testowanie poziomu 1900. Ewentualna korekta znajdzie wsparcie na 1850 oraz 1800. Do wprowadzenia rynku powyżej poziomu 1900 potrzebne byłoby nagłe i kolejne załamanie na rynkach finansowych.

Sylwester Majewski

Comments