Komentarze dzienne

Trichet popchnął euro

Zmienność rynku trwa nadal. Po dobrej dla dolara sesji, wczoraj ponownie zyskiwało euro. Był ku temu powód, choć bardziej spekulacyjny niż fundamentalny. Na tle wspólnej waluty słabo w czwartek wypadł funt brytyjski.

Zacznijmy jednak od euro. Co sprawiło, iż wspólna waluta tak wczoraj zyskiwała? Odpowiedzialny jest za to Jean Claude Trichet. Prezes ECB nieśmiało wystąpił z ideą wspólnego ministra finansów, dla państw strefy euro. W dobie kryzysu taki pomysł odczytany został pozytywnie, przez grających na zwyżkę wspólnej waluty.

Dane zza oceanu wypadły słabo. Wzrost ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych był wyższy od prognoz o 5 000. Wydajność pracy amerykanów wzrosła w pierwszym kwartale jedynie o 1.8%, przy danych za poprzedni okres na poziomie 2.9%. Dziś warto czekać na publikację indeksu ISM, która będzie miała miejsce o 16:00.

Pod koniec maja zwracałem uwagę, na możliwy test poziomu 1.45 na eurodolarze. Test ten się już odbył i teoretycznie tutaj rynek mógłby się zatrzymać. Wskaźnik RSI pokonał jednak poziom 50, więc potencjał do dalszych wzrostów istnieje. Oporem byłyby wtedy okolice poziomu 1.47. Do tego potrzebne jest jednak wyraźne zamknięcie rynku powyżej 1.45.Wsparcia trzeba szukać w okolicy wysokości 1.43.

Sylwester Majewski

Comments