Komentarze dzienne

Dolar na skrzyżowaniu

Zbliżamy się do końca tygodnia. Ostatnie dni to ciągle korekta wcześniejszych zmian, które charakteryzowały się osłabieniem euro i umocnieniem dolara. Kilka z opublikowanych wczoraj danych zaskoczyło, jednak to nie one nadają ton poczynaniom inwestorów.

Zacznijmy od Wielkiej Brytanii. Wspominałem wczoraj o danych o sprzedaży, na które warto zwrócić uwagę. Jak się wczoraj okazało, sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 1.1% w skali miesięcznej i 2.8% w ujęciu rocznym. W obu przypadkach dane były lepsze od prognoz. Nie wpłynęło to jednak zasadniczo na wycenę brytyjskiej waluty.

Za oceanem poprawiły się tymczasem dane z rynku pracy. Ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła do 409 00. Prognozy oczekiwały wyniku zbliżonego do 420 000. Dziś publikacji z EU i USA będzie niewiele. Pojawi się natomiast trochę danych w Kanadzie oraz w Polsce.

W ważnym miejscu znajduje się teraz rynek dolara. Na wykresie USD/CHF widzimy, iż doszło do nieudanej próby pokonania długoterminowej linii trendu spadkowego. Wsparciem są okolice poziomu 0.88, natomiast opór stanowi obszar 0.89-0.90. Jeśli rynek nie utrzyma się w cenach zamknięcia powyżej 0.8750, to możliwy będzie test ostatnich minimów.(okolice 0.85) Wskaźnik MACD jest w położeniu, które może oznaczać miejsce odbicia jak też załamania. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu kilku najbliższych sesji.

Sylwester Majewski

Comments