Komentarze dzienne

Dolar pod silnym ostrzałem

Apetyt na ryzyko ciągle rośnie. Wczoraj euro oraz funt ponownie zyskiwały na sile, zbliżając się do krytycznych poziomów. Tak samo było na rynku metali. Dolar pozostaje w niełasce inwestorów, ale niczego nie można być pewnym.

Wtorkowe wzrosty wspólnej waluty, odnalazły w środę podatny grunt do kontynuacji umocnienia. Przyczynił się do tego pozytywny przebieg aukcji hiszpańskich obligacji, gdzie zainteresowanie inwestorów było całkiem spore. Pozytywnie zakończyła się też aukcja w Portugalii.

Czy to oznacza poważne problemy dolara? Jakby powyższych czynników było mało, złoto osiągnęło historyczny poziom 1500. Rekordy biją też notowania srebra. Amerykańska waluta jest więc w krytycznym położeniu. Jeśli ruchy które obserwujemy nie są pułapką, to czeka nas kolejna fala wyprzedaży USD.

Choć eurodolarowi poświęciliśmy jedną z ostatnich analiz, to jednak zmiany, jakie zaszły w ostatnich dniach na wykresie wymagają powrotu do tej pary. Rynek pokonał obszar 1.45 i teraz trwa walka o utrzymanie się nad tą wysokością. Powrót do formacji klina jest mocnym sygnałem, świadczącym o sile kupujących euro. Na niekorzyść byków działa układ wskaźników RSI i MACD, ale też linia oporu, biegnąca na wysokości 1.47. Pod tym poziomem opór może być silny. Generalnie rynek zachowuje się nerwowo – należy więc podchodzić do aktualnych(i przyszłych) ruchów z dozą rezerwy i odpowiednim zabezpieczeniem. Pamiętać należy, że w przyszłym tygodniu ma miejsce posiedzenie FED.

Sylwester Majewski

Comments