Komentarze dzienne

Miękki dolar, szansa przed funtem

Sytuacja zmienia się na rynku forex dość szybko. Po poniedziałkowym wyłomie na euro, wczoraj wspólna waluta zyskiwała na sile, szczególnie w przypadku eurodolara. Na rynek powrócił apetyt na ryzyko.

Jak wiadomo, w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Fed. W ostatnich dniach daje się jednak zauważyć coraz niższe oczekiwania względem polityki tej instytucji. Uważa się coraz powszechniej, iż nastawienie Bena Bernanke będzie bardzo delikatne. To natomiast oznacza, iż dolar może mieć trudności z zyskiwaniem na sile.
To jednak tylko teoria. Do tego nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała dalsza polityka Fed. Dziś znowu pojawi się trochę danych makro. Szczególnie z Wielkiej Brytanii, gdzie opublikowane zostaną informacje o tamtejszej sprzedaży detalicznej. Trzeba też pamiętać o indeksie IFO, publikowanym w Niemczech.

W kontekście dzisiejszych danych warto zwrócić uwagę na kondycję funta. O rynku GBP/USD pisaliśmy niedawno, więc dziś zajmiemy się parą EUR/GBP. Euro wyraźnie oddaliło się na tym wykresie od perspektywy szybkich wzrostów. Choć powrót w okolice poziomu 0.89 jest nadal możliwy, to jednak wskaźnik RSI pokazuje raczej brak siły i załamywanie się trendu wzrostowego. W najlepszym przypadku można więc liczyć na trend boczny z testem ostatnich szczytów. Wsparcie to obszar 0.87-0.8750 oraz 0.8650.

Sylwester Majewski

Comments