Komentarze dzienne

Zmiana nastroju na GBP/USD

Wraz ze środą przyszła zmiana nastrojów. Środek tygodnia przyniósł bowiem pewne zmiany w sentymencie panującym na rynku. Euro i funt traciły wczoraj względem dolara. Wydaje się, że mamy do czynienia z korektą.

Są dwa powody wczorajszego osłabienia euro. Po pierwsze, inwestorzy tracą nadzieję na pozytywny rozwój nadchodzącego posiedzenia liderów Unii Europejskiej. Drugim czynnikiem jest rozwój sytuacji w Portugalii. Nie udało się przyjąć tam proponowanego budżetu, co zakończyło się podaniem do dymisji premiera Socratesa. Po raz kolejny Portugalia spędza sen z powiek inwestorów.

Jak z wynikami? Dziś dowiemy się jak wyglądały odczyty indeksu PMI w strefie euro. W następnej kolejności poznamy dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, aby na końcu dowiedzieć się czegoś o dobrach trwałych i rynku pracy w USA.

Od strony technicznej mamy do czynienia z korektą(…jeszcze). Za przykład ponownie weźmy parę GBP/USD, gdzie od wczoraj nastąpiła znacząca zmiana. Doszło tu do powstania dużej, spadkowej świecy. Pokryła ona swym korpusem dwie poprzednie, wzrostowe. To oznacza, iż będzie ona teraz silnym obszarem oporu. Wszelkie możliwe powroty w rejon 1.64 mogą się okazać formowaniem szczytów, na co wskazuje też znajdujący się w trendzie spadkowym wskaźnik RSI. Kluczowym wsparciem jest teraz poziom 1.62 oraz średnia z 50 dni, przebiegająca wokół 1.61. Zamknięcie poniżej tego drugiego poziomu przekreśli szansę na dynamiczne wzrosty. Jeśli rynek utrzyma się na zamknięciu powyżej 1.62 i powstanie biała świeca, to szansa na ponowny ruch w kierunku ostatniego szczytu będzie bardziej realna.

Sylwester Majewski

Comments