Komentarze dzienne

Oczekiwania co do funta

Wtorek był chyba jednym z pierwszych dni w ostatnim czasie, kiedy to zwracano uwagę na fundamenty. Rynek jakby zapomniał już trochę o Japonii i Libii, a inwestorzy skupili się na oczekiwanych podwyżkach stóp.

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii wzrosła w lutym o 0.7% w skali miesięcznej oraz o 4.4% w ujęciu rocznym. Prognozy oczekiwały wyniku na poziomie 4.2%. Wyższa inflacja zwiększyła oczekiwania rynku co do poziomu stóp procentowych. Oczekuje się, iż Bank Anglii może je podwyższyć już 7 kwietnia.

Dziś dowiemy się jak wyglądała produkcja przemysłowa w strefie euro. Dotrą do nas też dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekuje się, iż w lutym sprzedano 280 000 nowych domów.

Oczekiwania inwestorów, co do podwyżek stóp w Wielkiej Brytanii, widać na wykresie GBP/USD. W ciągu pięciu dni rynek ten wzrósł o 400 pipsów. Funt pokonał kluczowy poziom 1.635 i aby liczyć na dalsze wzrosty musi tu się utrzymać. Poziomem docelowym byłby wtedy 1.65. Powrót w cenach zamknięcia poniżej 1.63 może zatrzymać pochód byków. Na wskaźnikach RSI i MACD zaczynają kształtować się negatywne dywergencje, co każe zachować ostrożność.

Sylwester Majewski

Comments