Komentarze dzienne

Mocne ruchy w cieniu G7

Piątek przyniósł serię publikacji makroekonomicznych. Zarówno w strefie euro jak i za oceanem. Ale czy kogoś to w ogóle zainteresowało? Pytanie retoryczne, gdyż rynki żyją teraz zupełnie innymi tematami.

Na pierwszy plan wyłania się skoordynowana akcja państw grupy G7, której celem było osłabienie jena. Ma to pomóc japońskiej gospodarce, która będzie wyłaniać się spod ciężaru ostatnich tragedii. Czy akcja się powiedzie? Nikt jeszcze nie grał z rynkiem na tak dużą skalę…

W trakcie weekendu przystąpiono też do realizacji działań NATO, wymierzonych w reżim Kaddafiego. Długofalowe rezultaty tej decyzji również są trudne do przewidzenia. Wszystko zależy od tego, jak szybko uda się zakończyć operację i czy faza „stabilizacji” będzie przebiegać spokojnie.

Na fali piątkowych ruchów mocny zyskał też eurodolar. Wspólna waluta wybiła się spod poziomu 1.40 i zakończyła dzień niemal na wysokości 1.42. To imponujący wzrost, jednak należy zachować ostrożność. Wskaźnik RSI jest blisko obszarów wykupienia, a najbliższy szczyt jest już na 1.43. Na korzyść grających na zwyżkę przemawia jednak pokonanie kilku linii, kanałów i poziomów. Wsparciem będzie teraz oczywiście poziom 1.40.

Sylwester Majewski

Comments