Archiwum dla Grudzień, 2017

Szczęśliwego, Nowego Roku!

Brak komentarzy

Złoto może drożeć jeśli pokonana zostanie przeszkoda

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem wzrostów na rynku złota. Ceny tego kruszcu dotarły do linii spadkowej, łączącej szczyty z końca ubiegłego roku oraz listopada 2017.  Równocześnie pokonany został obszar, tworzący barierę podaży. Wyznaczają go poziomy 1260$-1285$.  Teraz stanowić będzie wsparcie – szczególnie jego dolna granica. Wskaźnik RSI mocno wyszedł ponad pułap 50 pkt, co daje bykom nadzieję, iż o trend spadkowy będzie trudno. Wszystko jednak zależeć będzie od pokonania wspomnianej na początku linii spadkowej. Jeśli się to uda, droga na 1360$ byłaby otwarta.

Sylwester Majewski

 

,

Brak komentarzy

Rynek USD/RUB walczy o linię wzrostową

Rynek USD/RUB zszedł na wysokość linii wzrostowej, tworząc wcześniej nieładną formację odwrotu. Wskaźnik RSI jest wyraźnie poniżej pułapu 50pkt, a byki są w dużej defensywie. Aby odwrócić przewagę grających na spadki rynek musiałby wrócić powyżej poziomu 58.5$, a najlepiej 59$. Obszar 58-58.5 będzie teraz oporem i barierą do przejścia.  Kolejne wsparcie dla dolara dopiero poniżej poziomu 57$.

Sylwester Majewski

 

Brak komentarzy

Zdrowych i Wesołych Świąt!

Brak komentarzy

Święta, święta, marazm

Święta już blisko. Rynki finansowe tradycyjnie zaczną zamierać, aby ożyć dopiero po Nowym Roku. Na wykresie USD/JPY jest to widoczne dobitnie.  Dolar zamknięty jest w konsolidacji bocznej, między poziomami 112 oraz 114(mniej więcej). Wskaźnik RSI znajduje się powyżej pułapu 50pkt, jednak nie widać tu wyraźnej dynamiki pro-wzrostowej. Dodatkowo wskaźnik jest bliski  pokonania (lub odbicia się od) linii trendu spadkowego.

Sylwester Majewski

 

Brak komentarzy

Bitcoin ciągle bez niedźwiedzi

Dziś podejmiemy się zadania niemożliwego do wykonania – analizy wykresu Bitcoina(BTC).. Niemożliwego, ponieważ ciągle jest to rynek jednostronny, gdzie dominują kupujący. Obecnie kluczowym jest obszar 15000-16000. Stąd BTC próbuje się odbić, aby kontynuować szaleńczy marsz na północ, w kierunku poziomu 20000$.

Jeśli wspomniane wsparcie nie utrzyma się, spadki mogą zejść nawet w okolice 7000$. Tak- wydaje się to nierealistyczne, ale to jest najbliższy (po wspomnianym) obszar wsparcia. Na razie jednak byki nie mają powodów do obaw.

Sylwester Majewski

 

,

Brak komentarzy

GBP/USD zbiera siły przed wzrostami?

Funt brytyjski próbuje kontynuować wzrosty, rozpoczęte jeszcze we wrześniu.  Rynek GBP/USD przetestował już środkową linię kanału wzrostowego i szuka teraz wsparcia. Jest nim naturalnie obszar 1.33-1.34. Tuż poniżej biegnie tutaj też pokonana linia spadkowa, służąca teraz za wsparcie. Wskaźnik RSI ślizga się nad poziomem 50pkt, dając szansę na poprawę sytuacji. Opór mamy na 1.3550.

Sylwester Majewski

 

Brak komentarzy

Eurodolar w horyzoncie

Eurodolar znalazł się w konsolidacji bocznej. Ostatnie zmiany na wykresie sprawiają, iż szanse chwilowo są większe w przypadku grających na zwyżkę. Przynajmniej do momentu załamania się zarówno obszaru wsparcia(żółte) jak i krótkiej linii wznoszącej się. Wtedy cały widoczny kanał spadkowy wyznaczy drogę na południe. Wskaźnik RSI zszedł poniżej 50pkt, jednak w trendzie bocznym jego wahania nie są miarodajnym sygnałem.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Realizacja zysków na EUR/CAD

Bez wyraźnego kierunku kształtował się wczorajszy handel na rynku walutowym, choć sam eurodolar znajdował się zdecydowanie pod presją. Łatwego dnia nie mieli też inwestorzy rynku ropy. 

Po bardzo udanym piątku, inwestorzy rynku surowcowego realizowali zyski z ostatniego umocnienia cen ropy. Baryłka ropy Brent staniała na koniec dnia o niemal 2%. Inwestorzy obawiają się, iż wydobycie w USA będzie jednak rosnąć. Przypomnijmy, iż niedawno państwa OPEC razem z Rosją przedłużyły ograniczenie wydobycia tego surowca. Tymczasem na rynku walutowym obyło się bez jednolitego trendu, choć w przypadku większości głównych par zyskiwał jednak dolar amerykański.

Dzisiejszy poranek rozpoczynamy doniesieniami z Australii, gdzie zakończyło się posiedzenie RBA. Zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniono parametrów polityki monetarnej. Decyzję podejmie dziś też rodzima Rada Polityki Pieniężnej. Poza tym cały dzień pełen będzie głównie danych o sprzedaży/produkcji oraz indeksów PMI. W środę decyzję podejmie też Bank Kanady oraz opublikowany zostanie raport ADP z amerykańskiego rynku pracy.

Rynek EUR/CAD pokonał szczyt z maja, jednak szybko doszło do realizacji zysków i obsunięcia się euro. Najbardziej logicznym wsparciem wydaje się teraz okolica 1.48-1.49.  Należy jednak zauważyć, iż wskaźnik RSI już teraz znajduje się na wysokości 50 pkt, walcząc o utrzymanie linii trendu. Jeśli się to nie uda teraz, rynek może przejść w trend boczny. Tymczasem do wspomnianego wsparcia ciągle daleko.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Cena srebra walczy o wsparcie

Wczorajsza sesja nie przyniosła nic dobrego dla polskich inwestorów akcyjnych. Podczas gdy WIG20 tracił, amerykański indeksy biły rekordy. Na rynku walutowym dolar był pod presją. 

Czwartek był dniem pozytywnym dla posiadaczy euro. Oprócz wspólnej waluty na sile mocno zyskiwał też wczoraj funt brytyjski, kończąc dzień w stosunku do dolara 0.8% wyżej. Bez większych zmian obyło się na rynku ropy naftowej. Najwyraźniej ogłoszone wczoraj przedłużenie ograniczenia wydobycia tego surowca przez państwa OPEC oraz Rosję, było już w cenie. Tymczasem indeks SP500 zakończył dzień na rekordowym poziomie, a DJIA pokonał pułap 24000 pkt. Na tym tle słabo wypadł rodzimy indeks WIG20, tracąc ponad 1% i zbliżając się do poziomu 2400pkt.

Polskiemu parkietowi nie pomogły dobre dane z gospodarki. Według wczorajszej publikacji GUS,  PKB w trzecim kwartale tego roku wzrósł o 4.9%, co jest wynikiem lepszym od prognoz(4.7%). Dziś rano inwestorzy przywitany zostali serią danych z Japonii, gdzie bezrobocie utrzymało się na poziomie 2.8%. W dalszej części dnia królować będą publikacje indeksów PMI, w tym również z USA.

Tymczasem ceny srebra zanurkowały na południe w ostatnich dniach. Ciągle jednak mieszczą się w obrębie wyznaczonego, dużego kanału wzrostowego. Jego dolna linia biegnie teraz na wysokości 16.30$. Teoretycznie jest to więc dobre miejsce do odbicia. Negatywnie niestety wygląda wskaźnik RSI, który zszedł poniżej pułapu 50pkt.  Jeśli zdoła powrócić, wzrosty będą możliwe. W innym wypadku czeka nas test wsparcia przy 15.75$.

Sylwester Majewski

,

Brak komentarzy