Archiwum dla Grudzień, 2017

Eurodolar w horyzoncie

Eurodolar znalazł się w konsolidacji bocznej. Ostatnie zmiany na wykresie sprawiają, iż szanse chwilowo są większe w przypadku grających na zwyżkę. Przynajmniej do momentu załamania się zarówno obszaru wsparcia(żółte) jak i krótkiej linii wznoszącej się. Wtedy cały widoczny kanał spadkowy wyznaczy drogę na południe. Wskaźnik RSI zszedł poniżej 50pkt, jednak w trendzie bocznym jego wahania nie są miarodajnym sygnałem.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Realizacja zysków na EUR/CAD

Bez wyraźnego kierunku kształtował się wczorajszy handel na rynku walutowym, choć sam eurodolar znajdował się zdecydowanie pod presją. Łatwego dnia nie mieli też inwestorzy rynku ropy. 

Po bardzo udanym piątku, inwestorzy rynku surowcowego realizowali zyski z ostatniego umocnienia cen ropy. Baryłka ropy Brent staniała na koniec dnia o niemal 2%. Inwestorzy obawiają się, iż wydobycie w USA będzie jednak rosnąć. Przypomnijmy, iż niedawno państwa OPEC razem z Rosją przedłużyły ograniczenie wydobycia tego surowca. Tymczasem na rynku walutowym obyło się bez jednolitego trendu, choć w przypadku większości głównych par zyskiwał jednak dolar amerykański.

Dzisiejszy poranek rozpoczynamy doniesieniami z Australii, gdzie zakończyło się posiedzenie RBA. Zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniono parametrów polityki monetarnej. Decyzję podejmie dziś też rodzima Rada Polityki Pieniężnej. Poza tym cały dzień pełen będzie głównie danych o sprzedaży/produkcji oraz indeksów PMI. W środę decyzję podejmie też Bank Kanady oraz opublikowany zostanie raport ADP z amerykańskiego rynku pracy.

Rynek EUR/CAD pokonał szczyt z maja, jednak szybko doszło do realizacji zysków i obsunięcia się euro. Najbardziej logicznym wsparciem wydaje się teraz okolica 1.48-1.49.  Należy jednak zauważyć, iż wskaźnik RSI już teraz znajduje się na wysokości 50 pkt, walcząc o utrzymanie linii trendu. Jeśli się to nie uda teraz, rynek może przejść w trend boczny. Tymczasem do wspomnianego wsparcia ciągle daleko.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Cena srebra walczy o wsparcie

Wczorajsza sesja nie przyniosła nic dobrego dla polskich inwestorów akcyjnych. Podczas gdy WIG20 tracił, amerykański indeksy biły rekordy. Na rynku walutowym dolar był pod presją. 

Czwartek był dniem pozytywnym dla posiadaczy euro. Oprócz wspólnej waluty na sile mocno zyskiwał też wczoraj funt brytyjski, kończąc dzień w stosunku do dolara 0.8% wyżej. Bez większych zmian obyło się na rynku ropy naftowej. Najwyraźniej ogłoszone wczoraj przedłużenie ograniczenia wydobycia tego surowca przez państwa OPEC oraz Rosję, było już w cenie. Tymczasem indeks SP500 zakończył dzień na rekordowym poziomie, a DJIA pokonał pułap 24000 pkt. Na tym tle słabo wypadł rodzimy indeks WIG20, tracąc ponad 1% i zbliżając się do poziomu 2400pkt.

Polskiemu parkietowi nie pomogły dobre dane z gospodarki. Według wczorajszej publikacji GUS,  PKB w trzecim kwartale tego roku wzrósł o 4.9%, co jest wynikiem lepszym od prognoz(4.7%). Dziś rano inwestorzy przywitany zostali serią danych z Japonii, gdzie bezrobocie utrzymało się na poziomie 2.8%. W dalszej części dnia królować będą publikacje indeksów PMI, w tym również z USA.

Tymczasem ceny srebra zanurkowały na południe w ostatnich dniach. Ciągle jednak mieszczą się w obrębie wyznaczonego, dużego kanału wzrostowego. Jego dolna linia biegnie teraz na wysokości 16.30$. Teoretycznie jest to więc dobre miejsce do odbicia. Negatywnie niestety wygląda wskaźnik RSI, który zszedł poniżej pułapu 50pkt.  Jeśli zdoła powrócić, wzrosty będą możliwe. W innym wypadku czeka nas test wsparcia przy 15.75$.

Sylwester Majewski

,

Brak komentarzy