Archiwum dla Marzec, 2010

Wyraźne umocnienie dolara

Poniedziałek rozpoczął się od silnego umocnienia dolara. Niepewność wokół sytuacji w strefie euro, podsycała nastroje rynkowe. Agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę wiarygodności dla Portugalii.

Zamówienia na dobra trwałego użytku, wzrosły w lutym o 0.5%. Wynik był gorszy od prognoz, jednak był to już trzeci z rzędu pozytywny odczyt tych danych. W ujęciu rocznym wynik był lepszy i wyniósł 12.5%.

Zaskoczeniem był spadek sprzedaży nowych domów w USA. W lutym odnotowano pogorszenie sytuacji o 2.2%. Stanowi to szósty spadek sprzedaży, w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy.

W strefie euro odnotowano tymczasem spadek zamówień przemysłowych, o 2.0%. Jest o pierwsze pogorszenie wyników od trzech miesięcy.

Na wykresie eurodolara powstała wczoraj duża, czarna świeca. Pokonany został poziom 1.35 i wszystko wskazuje na to, iż kolejne wsparcie znajduje się dopiero na 1.30. Po drodze jest jeszcze wsparcie w okolicach poziomu 1.32, jednak trzeba liczyć się z najgorszym. Do przekreślenia tego scenariusza potrzebny jest powrót w cenach zamknięcia powyżej 1.35.

Sylwester Majewski

1 komentarz

Grecja wciąż stanowi problem

Po początkowych wzrostach, dolar zakończył wczorajszy dzień na spadkach. Inwestorzy ciągle nie widzą żadnego rozwiązania problemu Grecji. Jean Claude-Trichet zaprzeczył istnieniu możliwości jej wyjścia ze strefy euro.

Indeks aktywności gospodarczej Fed, spadł w lutym do poziomu -0.64, z -0.04 odnotowanych w styczniu. Największe spadki odnotowano w strefie produkcyjnej. Indeks publikowany jest przez oddział Fed z Chicago.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jean Claude-Trichet, powiedział wczoraj, iż wyjście Grecji ze strefy euro z prawnego punktu widzenia nie jest możliwe. Tymczasem Angela Merkel uważa, iż sytuacja Grecji nie powinna być tematem przewodnim najbliższego szczytu unii, gdyż Grecja oficjalnie nie zgłaszała się o pomoc finansową.

Problemy z Grecją uniemożliwiają pojawienie się na rynku większej korekty. Eurodolar znajduje się tuż nad poziomem 1.35, który stanowi teraz najważniejsze wsparcie. Jeśli poziom ten zostanie solidnie pokonany w cenach zamknięcia, to trend spadkowy może być kontynuowany. Wskaźnik RSI pokonał swoją linię trendu wzrostowego i przebił się poniżej poziomu 50. Nie są to dobre dla wzrostów sygnały. Opór znajduje się na wysokości 1.38. Natomiast wsparcie to 1.35 oraz częściowo 1.34.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Delikatna reakcja na Fed

Wczorajszy dzień pozbiegał pod znakiem oczekiwań na posiedzenie Fed. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, a ich podwyżka nie powinna mieć miejsca prędko. Dolar odnotowywał więc we wtorek spadki.

Ilość rozpoczętych w USA budowli domów spadła w lutym o 5.9%, do poziomu 575 000. Pogorszeniu uległy też dane dotyczące pozwoleń na nowe budowy domów. W lutym ich ilość obniżyła się o 1.6%. Po raz pierwszy od siedmiu miesięcy spadł też amerykański import. Tym razem o 0.3%.

Tymczasem w Niemczech opublikowano indeks ZEW. W marcu jego wartość spadła do poziomu 44.5, z 45.1 odnotowanych wcześniej. Spadek był więc mniejszy niż się tego spodziewano. Oczekiwania niemieckich inwestorów pogorszyły się już po raz szósty z rzędu.

Decyzja Fed oraz pozytywne komentarze odnośnie ratingu Grecji, pomogły wczoraj eurodolarowi. Poziom oporu 1.38 nie został jednak jeszcze pokonany. Dziś rano brakuje rynkowi dynamiki. Teoretycznie powinniśmy być świadkami testu poziomu 1.40, jeśli jednak rynek zamknie się poniżej 1.37 to możliwy będzie ponowny test wsparcia na 1.35. Wskaźnik RSI pokonał poziom 50 i próbuje ustalić dalszy kierunek.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Jaka będzie reakcja na Fed?

Wystarczyła chwila, aby piątkowe wzrosty na rynku zostały zniwelowane. W poniedziałek dolar zyskiwał na sile, a inwestorzy wyczekują już posiedzenia Fed. Z zainteresowaniem analizowane będzie uzasadnienie do decyzji, jaka ma mieć miejsce na posiedzeniu.

Pomimo niezbyt sprzyjających warunków, produkcja przemysłowa w USA wzrosła w lutym o 0.1%. To już ósmy z rzędu miesiąc, w którym odnotowuje się wzrost produkcji. W ujęciu rocznym dane uległy poprawie o 1.7%.

Indeks NY Empire State spadł w marcu do poziomu 22.86, z 24.91 odnotowanych miesiąc wcześniej. Indeks powstaje w oparciu o ankiety, wypełniane przez szefów firm w stanie Nowy Jork. Określa perspektywy biznesu w następnych 6 miesiącach.

Na wykresie USD/CHF doszło do pokonania ważnych poziomów. Mowa o wskaźniku RSI, który nie tylko pokonał poziom 50 ale też przełamał linię trendu wzrostowego. Możliwa jest konsolidacja na wysokości 1.06, choć główne wsparcie znajduje się dopiero na wysokości 1.05. Test tego poziomu w najbliższej przyszłości wydaje się nieunikniony. Oporem pozostaje poziom 1.07.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Analiza na marzec – suplement

Ostatnia analiza  wypełniła się tak szybko, iż większość naszych czytelników nie zdążyła się nawet zapoznać z jej treścią. W związku z tym przygotowałem małe uzupełnienie. Miejmy nadzieję, iż ta analiza, choć ryzykowna,  również będzie udana.

eurusdluty2

Eurodolar jest już mocno wyprzedany. Gdyby nie kłopoty Grecji, odbicie mogłoby nastąpić już dużo wcześniej – w okolicach poziomu 1.40. Tak czy inaczej, problemy Grecji nie szokują dziś już tak bardzo, jak jeszcze kilka tygodni temu. Temat wydaje się już „ograny”. Po udanym teście poziomu 1.35 nasze oba wskaźniki zaczęły przybierać pozytywne trendy. Na wykresie RSI pokonano linię trendu spadkowego, co zwiększa szansę na pozytywny rozwój sytuacji na wykresie cen.  Zamknięcie powyżej 1.37 powinno być początkiem większej korekty. Jej zasięg to poziom 1.40. Jeśli wskaźnik RSI powróci do wewnątrz widocznego kanału, to scenariusz szybkiego odbicia trzeba będzie przesunąć w dalszą przyszłość. Zamknięcie poniżej 1.34 byłoby wstępem do dalszej przeceny tego rynku.

usdchfluty2b

Analogiczna sytuacja ma miejsce na wykresie USD/CHF. Dolar jest mocno wykupiony i od dłuższego czasu bezskutecznie próbuje trwale pokonać obszar 1.08-1.09. Wskaźnik MACD dał już sygnał sprzedaży. Poziom docelowy spadków znajduje się na wysokości 1.05. Zagrożeniem dla tego scenariusza będzie wzrost wskaźnika RSI ponad widoczną linię spadkową lub zamknięcie się kursu powyżej 1.085.

Sylwester Majewski

6 komentarzy