Archiwum dla Luty, 2010

Analiza na marzec

Luty nie zakończył rozpoczętego w styczniu trendu wzrostowego, na rynku dolara. Choć na wielu wykresach widać już oznaki wyczerpania trendu, to na niektórych parach kontynuacja ruchu jest wciąż możliwa.

gbpusdluty

W marcu rynek może zachowywać się nerwowo. Korekta prędzej czy później będzie musiała nastąpić. Dlatego też wybrałem do niniejszej analizy jedynie dwa wykresy, na których sytuacja wygląda dość negatywnie. W obu przypadkach chodzi o funta brytyjskiego, który wygląda na bardzo osłabionego. Na wykresie GBP/USD doszło do wyłamania się dołem z dwóch kanałów spadkowych. Pokonano również poziom 1.55.  Analiza  widocznej na wykresie formacji flagi wskazuje na dalsze spadki, których zasięg to poziom 1.50. Powrót ponad wysokość 1.55 anuluje ten negatywny scenariusz.

gbpjpyluty

Podobna sytuacja panuje na wykresie GBP/JPY. Atmosferę pogarsza tu fakt, iż jen jest ostatnio mocno skupowany. Z analizy tego wykresu wynika, iż spadki powinny zakończyć się dopiero na wysokości 132.50. Niewykluczone jednak są spadki do poziomu 130.00.  Powrót ponad 139-140 anuluje ten  scenariusz.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Analiza na luty

Pierwsza analiza tego roku wypadła umiarkowanie dobrze. Cieszy fakt, iż dwie z analizowanych par osiągnęły zakładane poziomy. Uczciwie jednak trzeba przyznać, iż wyznaczone strefy „bezpieczeństwa” zostały naruszone, i nasza pozycja na USD/CHF zostałaby zamknięta przed osiągnięciem celu. Analiza dla GBP/CHF nie udała się natomiast wcale. Zobaczmy jak będzie w lutym.

gbpchfluty

Zaczynamy od pary GBP/CHF. Rynek od dłuższego czasu porusza się w trendzie bocznym, wyznaczonym poziomami 1.65-1.70. Po nieudanym ataku na poziom 1.70 funt mocno stracił na wartości. Powstała czarna świeca z długim, negatywnie wyglądającym, górnym cieniem. Na wykresie można  dopatrzyć się formacji RGR, sygnalizującej spadki. Ich zasięg to poziom 1.65, co zgadzałoby się z naszym założeniem, iż rynek ten porusza się trendzie bocznym, wyznaczonym poziomami 1.65-1.70.  Aby scenariusz się sprawdził potrzebne jest zamknięcie rynku poniżej 1.6750. Powrót powyżej 1.69 anuluje nasze prognozy.

eurgbpluty

Kolejnym rynkiem na który warto  zwrócić uwagę jest rynek EUR/GBP. Wspólna waluta znajduje się w trendzie spadkowym, który na tym wykresie nie wyczerpał jeszcze swojego potencjału. Od ponad dziesięciu dni rynek znajduje się jednak w konsolidacji. Wybicie się z niej dołem powinno otworzyć drogę spadkom, których potencjalny zasięg to poziom 0.85.  Do realizacji tego scenariusza potrzebne jest zamknięcie poniżej 0.8650. Należy też zwrócić uwagę na wskaźnik RSI-sygnałem będzie jego spadek poniżej widocznej, małej linii trendu wzrostowego. Zamknięcie powyżej 0.88 anuluje nasz scenariusz.

eurusdluty

Na zakończenie zajmiemy się eurodolarem. Potencjał spadków jest tu niemal wyczerpany. Rynek jest już mocno wyprzedany. Należy jednak pamiętać, iż  poziom 1.35 nie został jeszcze testowany. Znajdujemy się zbyt blisko tej bariery, aby rynek nie próbował jej sprawdzić. Można więc oczekiwać kolejnej fali wyprzedaży, która powinna się jednak tu zatrzymać.  Pytanie o moment w którym nastąpi ten test jest jednak otwarte. Przydałby się najpierw korekcyjny ruch wzrostowy. Niewykluczone jednak, iż test nastąpi od razu, bez korekty. Przełamanie widocznej na wskaźniku RSI linii trendu zakończy trend spadkowy dla tej pary.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy