Archiwum dla Grudzień, 2009

Eurodolar znowu w tarapatach

Po początkowym osłabieniu dolar odzyskał wczoraj siły i zakończył dzień na plusach. Sytuacja w amerykańskiej gospodarce poprawia się – działa to na korzyść USD. Oczekuje się, iż Fed może zakończyć swój program stymulacyjny wcześniej niż sądzono.

Rosną ceny domów w USA. Według indeksu S&P/Case-Shiller w 20 miastach sytuacja rynkowa uległa poprawie. Październik przyniósł wzrost wartości indeksu o 0.4%. Był to piąty z rzędu miesiąc, w którym ceny rosły.

Poprawie uległ też indeks mierzący poziom zaufania amerykańskich konsumentów. W grudniu zwiększył swą wartość do poziomu 52.9, z 50.6 odnotowanych miesiąc wcześniej. To drugi wzrostowy miesiąc dla wspomnianego indeksu.

Po wczorajszym, nieudanym ataku na dolara, rynek EUR/USD zakończył dzień na minusach. Niebezpiecznie wzrosły szanse na powrót spadków i test poziomu 1.40. W okresie przed nowym rokiem inwestorzy zazwyczaj wstrzymują się z ważnymi decyzjami, więc możliwe, że taka sytuacja utrzyma się jeszcze kilka dni. Oporem pozostaje poziom 1.45.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Frank zyskuje na korekcie

Pierwszy dzień handlu po długim weekendzie nie wniósł nic nowego do obrazu rynku. Wciąż mamy do czynienia z korektą ostatniego umocnienia dolara. Na głównych parach walutowych brak znaczących zmian. Natomiast na amerykańskich giełdach nieznaczne wzrosty.

Według oddziału Fed z Dallas, gospodarka w tamtejszym rejonie nadal się rozwija. Indeks mierzący aktywność gospodarczą w Dallas wzrósł w grudniu do poziomu 3.8. To drugi wzrostowy miesiąc dla tych danych. W listopadzie ich wartość wynosiła 0.3.

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły o 0.1%. To piąty z rzędu miesiąc, kiedy to ceny zauważalnie rosną. W listopadzie odnotowano wzrosty na poziomie 0.2%. W ujęciu rocznym ceny spadły o 1.9%.

Najmocniej aktualną korektę odczuwa chyba rynek USD/CHF. Dolar utracił tu już 200 pipsów od ostatnich szczytów. Testowany teraz będzie poziom 1.03. Teoretycznie spadki mogłyby zatrzymać się właśnie tu. Niepokój budzi jednak wskaźnik RSI, który do dolnej linii swego kanału wzrostowego ma wciąż trochę miejsca. Kolejnym wsparciem byłby więc poziom 1.02. Jeśli uda się utrzymać dolara powyżej 1.03 to powrót na 1.05 będzie bardzo możliwy.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Funt w krytycznym położeniu

Okres świąteczny zawsze charakteryzował się względnym spokojem. W tym roku nie powinno być inaczej. Inwestorzy wstrzymują się z ważnymi decyzjami do nowego roku. Dziś ważnych publikacji nie będzie również.

Na co więc zwrócić uwagę? Po silnych wzrostach wartości dolara warto poszukać sobie miejsca do zajęcia kolejnych pozycji. Po takich ruchach korekta jest mocno wskazana. Wygląda na to, iż właśnie jesteśmy jej świadkami.

Eurodolar zatrzymał swój ruch na poziomie 1.43. Wzrostowa korekta może doprowadzić kurs euro na wysokość 1.45. Teoretycznie rzecz biorąc, po tak dynamicznych spadkach korekta ma prawo być jeszcze większa. W praktyce jednak, wzrosty powyżej poziomu 1.45 wydają się być wciąż mało realne.

Od strony technicznej ciekawie wygląda też rynek GBP/USD. Od kilku miesięcy mamy tu do czynienia z trendem bocznym. Spadki zatrzymały się na poziomie 1.60. Jeśli korekta na rynku dolara utrzyma się, to odbicie na wykresie funta będzie możliwe. W innym przypadku może dojść do pokonania wspomnianego wsparcia, a to grozi spadkami na wysokość 1.55. Oznaczałoby to też definitywną zmianę trendu na tym rynku.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Mieszane dane ze strefy euro

Rynek nie zdołał kontynuować ruchów rozpoczętych jeszcze w piątek. Dolar ponownie nieznacznie się umocnił, jednak nie była to zmiana tak duża jak niektórzy tego oczekiwali. Za oceanem nie publikowano znaczących danych.

Zaskoczeniem dla rynku były informacje napływające z największej, europejskiej gospodarki. Zamówienia przemysłowe spadły w październiku w Niemczech o 2.1%. Było to zaskoczeniem dla rynku, gdyż przez ostatnie siedem miesięcy odnotowywano dla tych danych same wzrosty.

Indeks nastroju Sentix dla strefy euro wzrósł w listopadzie do poziomu -5.5, z -7.0 odnotowanych miesiąc wcześniej. To piąty z rzędu miesiąc, w którym według tych danych rośnie zaufanie europejskich inwestorów.

Na wykresie GBP/USD tworzy się coś na kształt konsolidacji, która może również w przyszłości zostać odczytana jako formacja RGR. Funt zamknął się w piątek poniżej poziomu 1.65 i wokół tej wysokości powinien teraz odbywać się handel. Niewykluczone są próby powrotu ponad ten poziom. Oporem byłby wtedy poziom 1.62. Jeśli się to nie uda to test wsparcia na 1.60 wydaje się być logiczną konsekwencją ostatnich wydarzeń.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Analiza na grudzień

Jak zakończy się 2009 rok? Ostatni miesiąc wypadł dość dobrze. Zobaczmy co przyniesie nam grudzień.

eurusdgrud

W piątek dolar mocno zyskiwał na wartości.  Stało się to po dość dobrych danych z USA.  Na wykresie EUR/USD doszło do pokonania linii trendu wzrostowego. Widzimy, iż kanał spadkowy  na wykresie RSI wciąż nie traci na znaczeniu.  Wskaźnik przebił też poziom 50.  Niewykluczone są próby powrotu eurodolara ponad poziom 1.50. Nie powinny się jednak one zakończyć sukcesem. W perspektywie kilku tygodni euro będzie prawdopodobnie testować obszar w okolicach 1.45.

usdchfgrud

Duże zmiany również na wykresie USD/CHF.  Po udanym teście poziomu 1.00  dolar mocno zyskał na sile, a na wykresie powstała bardzo mocna,  świeca wzrostowa.  Najbliższy opór znajduje się na wysokości 1.02, więc możliwa jest korekta  i test poziomu 1.01. W dalszej perspektywie dojdzie zapewne do testu obszaru 1.49-1.50. Wskaźnik RSI przebił poziom 50 i zmierza na północ.

audusdgrud

Na koniec zajmiemy się rynkiem AUD/USD.  Ostatnie szczyty nie były potwierdzone wskaźnikiem RSI. Można mówić nawet o negatywnej dywergencji.  Również i tu na wykresie cen  przełamana została linia trendu wzrostowego.  Natomiast wskaźnik RSI znalazł się w newralgicznym położeniu. Wybicie się RSI w górę  przedłuży szansę dolara australijskiego. Wybicie dołem otworzy drogę spadkom. Do wypełnienia tego scenariusza potrzebne będzie jeszcze pokonanie w cenach zamknięcia poziomu 0.90, co zapewne nie będzie łatwe. Jeśli jednak tak się stanie, to możliwy będzie test poziomu 0.85.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Tydzień na rynku bez rostrzygnięcia

Czwartek był dniem, w którym oczy inwestorów zwrócone były na Europejski Bank Centralny. Odbywające się posiedzenie niewiele jednak wniosło do handlu. Opublikowane dane mają natomiast mieszany charakter.

Ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła w ostatnim tygodniu o 5 000, do poziomu 457 000. To drugi z rzędu tydzień, kiedy to dane znajdują się poniżej poziomu 500 000. Najgorsze na amerykańskim rynku pracy jest już prawdopodobnie za nami.

Nieco gorzej wypadły dane z sektora usług. Indeks ISM, określający jego aktywność, spadł w listopadzie do poziomu 48.7. Miesiąc wcześniej dane miały wartość 50.6. Odczyt powyżej 50 sygnalizuje rozwój w danym sektorze.

Po wczorajszym dniu, na głównych parach walutowych utrwaliła się sytuacja patowa. Doskonale widać to na wykresie USD/CHF, gdzie dolar od kilku dni ślizga się po wsparciu, zlokalizowanym na poziomie 1.00. Jest to bardzo ważna bariera. Kolejne wsparcie zlokalizowane jest na 0.99. opór natomiast na 1.01 oraz 1.02. Wskaźniki analizy technicznej nie dają nam żadnych sygnałów, co do kierunku dalszego ruchu.(wykres)

Sylwester Majewski

Brak komentarzy