Archiwum dla Listopad, 2009

Lepsze dane uderzają w dolara

Tydzień rozpoczął się od osłabienia dolara. Amerykańska waluta traciła na sile po wypowiedziach Fed. Pomogły w tym również lepsze od prognoz dane, które zwiększyły apetyt inwestorów na ryzyko.

Sprzedaż domów w USA na rynku wtórnym, wzrosła w październiku o 10.1%. Wynik był lepszy niż się tego spodziewano. Miesiąc wcześniej sprzedaż wzrosła o 8.8%. W ujęciu rocznym wynik z października kształtował się na poziomie 23.5%.

Indeks aktywności Fed w rejonie Chicago nieznacznie stracił na wartości, osiągając wynik -1.08. Dane oznaczają nieznaczne pogorszenie się sytuacji. Rejon Chicago od kilku miesięcy znajduje się tuż „pod kreską”.

Jeszcze w piątek na wykresie GBP/USD doszło do mocnych spadków. Wczorajsze wzrosty nie zdołały zakryć dużej, czarnej świecy jaka wtedy powstała. Najbliższym oporem jest poziom 1.67. Jeśli funt zamknie się poniżej 1.65, to spadki mogą być kontynuowane, z poziomem docelowym na wysokości 1.63. Wskaźnik RSI jest bliski wygenerowania sygnału sprzedaży.(wykres)

Sylwester Majewski

2 komentarze

Szansa przed rynkiem USD/CHF

Piątek przyniósł umocnienie wartości dolara. Tym samym dolar odsunął się w ubiegłym tygodniu od krytycznych poziomów. Mocno tracił na wartości funt brytyjski. Nie publikowano wielu danych makroekonomicznych.

Według raportu Departamentu Pracy, stanem o największym bezrobociu w październiku w USA był Michigan. Bezrobocie osiągnęło tam poziom 15.1%. Jest to duży wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy odsetek ludzi bez pracy wynosił 9.1%. Stanem o najniższym bezrobociu pozostaje północna Dakota, gdzie odsetek ten wynosi 4.2%.

Inflacja w Niemczech, mierzona w cenach producentów, utrzymała się w październiku na poziomie -7.6%, w skali rocznej. Spadek cen był trochę większy niż tego oczekiwano. Bez wliczania cen energii, inflacja ukształtowała się na poziomie -3.3%.

Piątkowe umocnienie dolara jest dobrze widoczne na wykresie USD/CHF. Tutaj też szanse na kontynuację wzrostów są dość duże. Wskaźnik RSI znajduje się tuż pod linią poziomu 50. Jeśli rynek zamknie się nad wysokością 1.02, to droga dla wzrostów zostanie otwarta. Oporem będzie wtedy poziom 1.03, jednak wzrosty będą miały szanse dojść nawet na wysokość 1.045. Wsparcie znajduje się w obszarze 1.005-1.0100.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Rynek USD/CHF może zyskiwać

We wtorek sytuacja na rynku walutowym uległa małym zmianom. Euro wyraźnie traciło do dolara. Podobna sytuacja miała miejsce z frankiem szwajcarskim, podczas gdy funt prawie nie zmienił swej wartości.

Inflacja mierzona w cenach konsumentów wzrosła w październiku w USA jedynie o 0.3%. Był to wynik poniżej oczekiwań rynkowych. Niska inflacja daje większe szanse na utrzymanie stóp procentowych na obecnych poziomach.

Gorzej od prognoz wypadły też dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w poprzednim miesiącu jedynie o 0.1%. Warto jednak przypomnieć, iż był to czwarty z rzędu wzrostowy miesiąc dla tych danych.

W dobrej sytuacji znalazł się dolar na rynku USD/CHF. Po wczorajszej, białej świecy na wykresie powstał korzystny dla wzrostów obraz. Jeśli rynek zamknie się powyżej poziomu 1.02, to krótkoterminowy trend spadkowy powinien zostać pokonany. Pozytywnym znakiem będzie też wzrost wskaźnika RSI ponad poziom 50. Wsparcie znajduje się w obszarze 1.005-1.010.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Spadek zaufania konsumentów

Wtorek przebiegał pod znakiem kontynuacji wcześniejszych ruchów. Korekta na rynku wciąż trwała, a dolar zyskiwał na sile. Dziś od rana sytuacja wygląda mniej korzystnie dla amerykańskiej waluty, jednak do zakończenia sesji pozostało jeszcze dużo czasu.

Odnotowano nieznaczną poprawę na rynku nieruchomości w USA. Indeksy S&P/Case-Shiller miały w lipcu wartość -12.8% oraz -13.3%. Pomimo tego, iż były to wyniki ujemne, to była to jednak poprawa względem danych za poprzedni miesiąc.

Zaufanie amerykańskich konsumentów niespodziewanie spadło we wrześniu do poziomu 53.1. W sierpniu dane kształtowały się na poziomie 54.3. Wszystkie komponenty wchodzące w skład indeksu odnotowały spadki.

Wyraźne odbicie miało miejsce na wykresie USD/CHF. Dolar testował już wsparcie na poziomie 1.02 i ostrożnie zmierza w kierunku północnym. Oporem jest tu poziom 1.05, choć nie wydaje się, aby rynek mógł tam dotrzeć. Z zakresu widocznej na wykresie konsolidacji wynika, iż poziomem docelowym dla spadków jest wysokość 1.00.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Rynek pracy w USA wciąż słaby

Piątek zakończył się w mieszanych nastrojach. Słabe dane zza oceanu rzuciły cień niepokoju na światowe parkiety. Dolar zyskiwał względem euro oraz franka szwajcarskiego. Tracił natomiast wobec jena oraz funta brytyjskiego.

Według ostatnich danych, ilość miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym spadła w październiku o 190 tysięcy. To słaby wynik wskazujący na ogólnie słabą sytuację na rynku pracy. Dane wcześniejsze zrewidowano w dół. Natomiast stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 10.2%.

Rynek pracy zawsze pozostaje w tyle za resztą gospodarki. Humory poprawiły inwestorom dane o zapasach hurtowników. Po raz kolejny zapasy spadły, tym razem o 0.9%. Natomiast sprzedaż nieznacznie się poprawiła.

Do wyraźnych spadków doszło w piątek na rynku USD/JPY. Na wykresie tej pary dolar zamknął się poniżej poziomu 90. Najbliższe wsparcie znajduje się na wysokości 89.50, jednak nie jest to bariera trudna do pokonania. Wskaźnik RSI spadł poniżej poziomu 50, co nie jest dobrym znakiem. Jeśli dolar nie powróci szybko powyżej poziomu na wysokości 90, to prawdopodobnie dojdzie do testu wsparcia na 88.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Dziś ważne dane makro

Dolar uległ wczoraj nieznacznemu osłabieniu. Opublikowane za oceanem dane miały raczej pozytywny charakter. Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Inwestorzy czekają na dzisiejsze dane.

Wydajność pracy w USA wzrosła w trzecim kwartale o 9.5%. Był to wynik lepszy od prognoz i największy odnotowany wzrost od sześciu lat. W poprzednim kwartale dane kształtowały się na poziomie 6.9%.

Ilość nowych podań o zasiłki spadła w ostatnim tygodniu o 20 000, do poziomu 512 000. To najniższy poziom od stycznia 2009. Wynik był lepszy od prognoz. Dziś poznamy dane o ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym.

Na wykresie USD/CHF w dalszym ciągu stabilizacja. Po problemach z pokonaniem wysokości 1.03 dolar obsunął się w dół. Możliwy jest ponowny test poziomu 1.00. Na wykresie RSI mamy do czynienia z pozytywną dywergencją, więc ewentualne spadki nie powinny być duże. Chwilowe wsparcie rynek znalazł teraz na wysokości 1.015.(wykres)

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Analiza na listopad

Wakacje mamy już daleko za sobą. Dużymi krokami zbliża się okres świąteczny. Zobaczmy które rynki mogą w listopadzie sprawić niespodziankę.

eurusdwrzes

Zacznijmy od eurodolara.  Rynek zmaga się na wykresie tej pary z poziomem 1.48, będąc raz poniżej tej wysokości, raz powyżej. Wyjście górą z zaznaczonego obszaru wcale nie musi oznaczać dużych wzrostów. Uwagę zwraca wykres RSI,  który porusza się wewnątrz opadającego kanału. Przy wybiciu w górę rynek powinien nieznacznie tylko zbliżyć się do poziomu 1.50. Przy wyjściu dołem szanse na test 1.45 są dużo większe. Każde wybicie w górę  należy traktować z zachowaniem ostrożności.

gbpusdwrzes

Dużo lepiej przedstawia się sytuacja funta brytyjskiego. Tu również mamy konsolidację. Jednak szanse na wyjście górą wydają się większe. Wskazuje na to pozytywny układ na wskaźniku RSI,  który wyłamał się z kanału spadkowego i utrzymuje się powyżej poziomu 50.  Wyjście górą z zaznaczonego obszaru otworzy drogę do testu poziomu 1.70.  Na 1.65 znajduje się jeszcze opór, o nieco mniejszej randze. Wyjście dołem z zaznaczonego obszaru oznaczać będzie powrót w okolice poziomu 1.60.

gbpjpywrzes

Sytuacja funta wygląda też ciekawie na wykresie GBP/JPY.  Można mówić o dużych analogiach. W tym przypadku wyjście górą powinno oznaczać test poziomu 160. Wyjście dołem to test okolic poziomu 142.  Za wzrostami przemawia układ na wskaźniku RSI.

Sylwester Majewski

2 komentarze

Po posiedzeniu FED

Wyniki wczorajszych publikacji makroekonomicznych pozostały w cieniu posiedzenia Fed. Dowiedzieliśmy się z niego, iż nie należy liczyć na szybkie podwyżki stóp procentowych. Wiadomość ta osłabiła dolara.

Indeks ISM, dla sektora usług, spadł w październiku do poziomu 50.6 z 50.9 odnotowanych miesiąc wcześniej. To oznacza, iż sektor usługowy rozwija się już drugi miesiąc z rzędu – tym razem jednak nieco wolniej.

Według ADP w październiku mogło ubyć w amerykańskiej gospodarce 203 000 miejsc pracy. Miesiąc wcześniej dane pokazywały spadek na poziomie 227 000. Oczekuje się więc, iż oficjalne piątkowe dane z rynku pracy mogą pokazać ubytek w wysokości 175 000 miejsc pracy i bezrobocie na poziomie 9.9%.

Według Fed gospodarka pozostaje słaba. Choć recesja jest już za nami, to jednak warunki szybko nie ulegną poprawie. Nie należy tym samym oczekiwać podwyżek stóp procentowych.

Pomimo wczorajszego osłabienia dolara, rynek EURUSD wciąż porusza się w obszarze wyznaczonym przez nas kilka dni temu. Pokonanie w cenach zamknięcia poziomu 1.48 jest dobrym znakiem. Rynek musi teraz jeszcze utrzymać się na tej wysokości. Oporem jest wysokość 1.4860 a wsparciem 1.48.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Banki zaniepokoiły rynki

Wtorek przyniósł nieznaczne umocnienie wartości dolara, który zyskiwał na całym rynku. Inwestorzy zaniepokoili się sytuacją sektora bankowego. Szwajcarski UBS odnotował większe od zakładanych straty.

Zamówienia fabryczne w USA wzrosły we wrześniu o 0.9%. Był to piąty wzrostowy wynik w ciągu sześciu ostatnich miesięcy. W sierpniu odnotowano spadek o 0.8%. W ujęciu rocznym wrześniowe dane ciągle miały negatywny odczyt i ukształtowały się na poziomie 15.4.

Ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w październiku o 1.2%. Stanowi to czwarty z rzędu wzrost tych danych. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 1.5%. Ogólnie trend spadkowy wytraca swój impet i oczekiwane są kolejne oznaki poprawy sytuacji.

Sytuacja techniczna funta nie wygląda tak źle jak innych rynków. Po wyłamaniu się z kanału spadkowego, rynek wszedł w konsolidację. Podejmowane są próby pokonania poziomu 1.65. Jeśli uda się tego dokonać w cenach zamknięcia, to możliwe będą wzrosty. Najważniejszym wsparciem jest teraz poziom 1.63. Spadek wskaźnika RSI poniżej 50, lub przecięcie się linii na MACD powinny dać sygnał sprzedaży.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Euro w konsolidacji

Nowy tydzień rozpoczął się od spadków wartości dolara. Za sprawą lepszych od oczekiwań danych wzrósł apetyt na ryzykowne transakcje. Oznaki poprawy sytuacji gospodarczej są coraz bardziej widoczne i amerykańskie indeksy giełdowe zyskiwały wczoraj na sile.

Indeks ISM dla sektora wytwórczego wzrósł w październiku do poziomu 55.7. Miesiąc wcześniej dane kształtowały się na poziomie 52.6. To już trzeci wzrostowy miesiąc dla tej publikacji i najlepszy wynik od kwietnia 2006.

Dużo lepiej od prognoz wypadły też dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż domów z podpisanymi umowami kupna wzrosła we wrześniu o 6.1%. Był to ósmy z rzędu wzrost tych danych. Kondycja sektora mieszkaniowego w USA jest coraz lepsza.

Poprawie uległy też indeksy PMI dla strefy euro. Analogiczne wskaźniki wzrosły też w przypadku Chin, co wskazuje na polepszającą się sytuację w jednej z najważniejszych gospodarek świata.

Eurodolar zmaga się z poziomem 1.48. Nie udało się wczoraj utrzymać ponad tą wysokością i rynek znajduje się teraz w konsolidacji. Jeśli euro zamknie się wyraźnie poniżej 1.47 to możliwy będzie test poziomu 1.45. Przeciwko takiemu scenariuszowi zdaje się przemawiać wskaźnik RSI. Testowany jest tutaj poziom 1.45. Dodatkowo, możliwe jest odbicie od dolnej linii kanału RSI, co daje większe szanse grającym na zwyżkę. Należy więc poczekać na wyraźny sygnał wyłamania.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy