Archiwum dla Październik, 2009

Funt w ważnym miejscu

Wraz ze wzrostem awersji do ryzyka, amerykańskie indeksy giełdowe traciły wczoraj na sile. Taka sytuacja sprzyja dolarowi, który nieznacznie w środę zyskiwał. Podwyżka stóp procentowych w Norwegii ostudziła oczekiwania inwestorów w innych rejonach świata.

Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły we wrześniu w USA o 1.0%, do poziomu 165.7 miliarda dolarów. To był już drugi wzrost odnotowany w ostatnich trzech miesiącach. Największe wzrosty odnotowano w sektorze maszyn przemysłowych oraz w sektorze obronnym.

Sprzedaż nowych domów w USA niespodziewanie spadła we wrześniu o 3.6%, do poziomu 402 000. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 7.8% Największe spadki odnotowano na zachodnim wybrzeżu oraz na południu kraju. Sprzedaż domów wzrosła jedynie na środkowym zachodzie.

W Europie tymczasem odnotowano spadek cen w niemieckim imporcie. Ceny uległy obniżeniu o 0.9%. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 11.0%.

Ciekawa sytuacja ma miejsce na wykresie GBP/USD. Funt znajduje się tuż nad górnym ograniczeniem kanału spadkowego. Podobna sytuacja jest na wykresie RSI. Jeśli rynek zdoła zamknąć się powyżej oporu na wysokości 1.65, to wzrosty powinny być kontynuowane. Bardzo możliwy jest jednak powrót do kanału spadkowego. W takim wypadku testowany były zapewne poziom 1.60.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Rynek USD/CHF testuje opór

Handel we wczorajszym dniu, odzwierciedlał w pewnym sensie publikowane dane makroekonomiczne. Te natomiast były mieszane – odnotowano poprawę na rynku nieruchomości oraz pogorszenie zaufania konsumentów. Dolar umocnił się względem euro, jednak stracił wobec jena.

Sytuacja na rynku domów w USA wydaje się stabilizować. Według indeksu S&P/Case-Shiller w sierpniu odnotowano spadek w ujęciu rocznym o 10.6% i 11.3%. Miesiąc wcześniej spadek kształtował się na poziomie 12.8% oraz 13.3%. Widoczna jest więc poprawa. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost cen o 1.3% oraz 1.2%. Mowa o indeksach dla 10 oraz 20 miast.

Zaufanie amerykańskich konsumentów spadło w październiku do 47.7. To był drugi z rzędu spadek tych danych, które miesiąc wcześniej kształtowały się na poziomie 53.4. Pogorszeniu uległ również indeks obrazujący przyszłe oczekiwania konsumentów.

Na wykresie pary USD/CHF doszło kilka dni temu do testu okolic poziomu 1.00. Poziom ten nie został całkowicie osiągnięty, więc istnieje ryzyko kolejnej fazy wyprzedaży i testu tej wysokości. Jeśli dolar pokona widoczną na wykresie linię spadkową, a wskaźnik RSI wzniesie się ponad poziom 50, to perspektywy wzrostowe dla tego rynku bardzo się poprawią. Do tego czasu należy zachować ostrożność. Opór znajduje się w okolicy poziomu 1.02 a wsparcie na wysokości 1.00.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Eurodolar nad wsparciem

Nieznacznym umocnieniem dolara zakończył się wczorajszy dzień. Wśród inwestorów wzrosła awersja do ryzyka, co odbiło się na jakości handlu. Z głównych walut jedynie funt zdołał lekko poprawić swą pozycję wobec USD.

Indeks Chicago Fed spadł we wrześniu do poziomu -0.81. Miesiąc wcześniej dane kształtowały się na poziomie -0.65. Publikacja wskazuje więc na lekkie obniżenie aktywności w tym rejonie kraju.

Choć dane nadal są negatywne, to jednak ostatnia publikacja wskazuje na coraz niższe tempo kurczenia się aktywności gospodarczej w rejonie Dallas. Indeks Dallas Fed miał w październiku wartość -3.3, co stanowi nieznaczną poprawę względem -6.4 odnotowanych miesiąc wcześniej.

Na wykresie EUR/USD powstała wczoraj duża, spadkowa świeca. Tym samym pokonanie poziomu 1.50 należy uznać za nieudane. Wsparcie znajduje się teraz na wysokości 1.48. Tutaj możliwa jest pewna stabilizacja. Na wskaźniku RSI powstała negatywna dywergencja, co kolejne próby wzrostów eurodolara stawia pod znakiem zapytania. Szanse na ich powodzenie są w tej chwili bardzo małe.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Bolesny powrót funta

Ubiegły tydzień zakończył się nieznacznym umocnieniem dolara. Zmiany można uznać za kosmetyczne. Jedynie funt brytyjski wyraźniej tracił na wartości. Przyczyniły się do tego słabe dane z tamtejszej gospodarki.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym, wzrosła we wrześniu w USA o 9.4%. Jest to wynik wyższy od prognoz, co zostało przyjęte przez uczestników rynku z zadowoleniem. Również i w ujęciu rocznym sprzedaż wzrosła zauważalnie, czyli o 9.2%.

Lepsze dane opublikowano też w strefie euro. Indeks PMI wzrósł do poziomu 50.7, z 49.3 odnotowanych we wrześniu. Oznacza to, że sektor wytwórczy rozwija się. Dane o wartości powyżej 50 świadczą bowiem o ekspansji.

PKB dla Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadł w trzecim kwartale 2009 roku o 0.4%. W poprzednim kwartale spadek wyniósł 0.6%. Brytyjska gospodarka kurczy się nieprzerwanie już od sześciu kwartałów.]

Słabe dane musiały doprowadzić do spadków wartości funta. Na wykresie GBP/USD powstała duża, czarna świeca. Funt powrócił poniżej poziomu 1.65 oraz znalazł się ponownie w obszarze kanału spadkowego. Choć nie musi to oznaczać powrotu do spadków, to jednak szanse na dalsze wzrosty oddaliły się na jakiś czas. Wsparciem jest teraz poziom 1.62 oraz 1.60. Oporem pozostaje wysokość 1.65.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Funt pokonał ważny opór

Środa zakończyła się pokaźnymi spadkami wartości dolara. Nie pomogła nawet późna wyprzedaż na rynku akcji. Na wielu wykresach doszło do ważnych wybić. Nie publikowano znaczących danych makroekonomicznych, jednak pojawiło się kilka ważnych komentarzy.

Z opublikowanej wczoraj beżowej księgi wynika, iż wydatki amerykańskich konsumentów w ostatnich miesiącach były słabe. Zdaniem FED wiele sektorów gospodarki ustabilizowało się w ostatnich sześciu tygodniach i nawet odnotowano poprawę.

Według opinii analityków firmy Globicus, ryzyko wystąpienia „podwójnego dna” w recesji jest minimalne. Nie ma obecnie żadnych oznak wskazujących na możliwość wystąpienia takiego scenariusza.

Mervyn King, stojący na czele banku Anglii, wyraził wczoraj opinię, iż „byłoby mądrym posunięciem” rozważenie możliwości podniesienia stóp procentowych.

gbpusd22102009r
Wypowiedź Mervyna Kinga wspomogła funta, który mocno wczoraj zyskiwał na sile. Wspominaliśmy wcześniej, iż wybicie się z kanału RSI kończy spadki. Okazało się, że funt zdołał nawet pokonać opór na 1.65. Ten poziom będzie teraz ważnym wsparciem, gdyż na tej wysokości znajduje się też połowa wzrostowej świecy z wczorajszego dnia. Oporem jest poziom 1.67. W tym obszarze powinien poruszać się funt. Zamknięcie poniżej 1.65 będzie sygnałem ostrzegawczym.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy

Analiza na październik

Prognozy z września sprawdziły się całkiem dobrze. Rynek USD/CHF pomaszerował w dół, choć nie tak nisko jak tego oczekiwaliśmy. Spadki nie powinny potrwać tu jednak długo. Natomiast bardzo ładnie wypadł rynek GBP/CHF, osiągając zamierzony cel.

usdcad0610

Para USD/CAD dopiero rozpoczyna swój ruch. Z obszaru jaki zaznaczyliśmy w ostatniej analizie nastąpiło wybicie dołem. Rynek nie powinien już długo spadać i możliwe będą wzrosty. Wcześniej może dojść do testu okolic poziomu 1.05.  Na wykresach wskaźników nie widać jednak potwierdzenia spadków, co pozwala liczyć na jakieś odbicie.

gbpchf0610

To właśnie rynek GBP/CHF pozwolił nam najwięcej zarobić we wrześniu. Pomimo tego, iż zasięg został wypełniony, to jednak widoczna jest szansa na dalsze spadki. Jest to ryzykowne – jednak możliwe. Mowa oczywiście o  krótszym niż zazwyczaj horyzoncie. Funt powinien w tym okresie przynajmniej spróbować testu poziomu 1.60.  Powrót ponad widoczną, różową elipsę przekreśli ten scenariusz.

audjpy0610

Na koniec zostawiliśmy sobie rynek  AUD/JPY.  Na wykresie widoczna jest konsolidacja, z której narodzić się może większy ruch. W grę wchodzą dwa poziomy – 76.50 oraz 80.15.  Wybicie z tego obszaru(oczywiście w cenach zamknięcia)  zaowocować powinno ruchem o zasięgu przynajmniej 500 pipsów.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy