Archiwum dla Czerwiec, 2009

Analiza na lipiec

Mija kolejny miesiąc – najwyższy czas na podsumowania. Zgodnie z tym, o czym pisałem w poprzedniej w wydaniu czerwcowym,  było trudno o dobrą analizę. Zazwyczaj jest tak, iż jeśli kilka razy z rzędu udaje się prawidłowo zdiagnozować rynek, a ten porusza się dość przewidywalnie, to istnieje ryzyko, że w niedalekiej przyszłości wystąpi jakaś korekta. Tak też było tym razem i po wielu udanych analizach, ta ostatnia nie wypełniła się do końca. Nie było jednak tak źle i omawiane przeze mnie rynki wciąż mają szanse to zrobić. Bardzo blisko tego był rynek EUR/AUD, a teraz przed taką szansą staje USD/JPY. Przejdźmy teraz do typów na lipiec.

eurusdLIP1r

Zacznijmy od eurodolara. Pomimo tego, że cały rynek czeka teraz na jakieś wybicie, to jednak sytuacja na tej parze jest  jakby wyznacznikiem, dla większości pozostałych par. Przez ostatnie dwa tygodnie uczestnicy rynku mogli czuć się jak na karuzeli. Ale tak zmienny handel wskazuje na brak zdecydowania. Z tego wynika też inny wniosek – wybicie powinno być mocne. Zamknięcie powyżej poziomu 1.41 powinno zaowocować wzrostami. Analogicznie, zamknięcie poniżej 1.38 powinno otworzyć drogę spadkom. W tej sytuacji pomocne może być zachowanie wskaźnika RSI, który często wyprzedza zachowanie wykresu cen. Na wykresie widzimy, iż  wskaźnik ślizga się nad linią trendu. Pokonanie ostatniego szczytu da szansę na wzrosty. Przełamanie linii trendu wzrostowego będzie negatywnym sygnałem, dla grających na zwyżkę euro. Poziom docelowy dla wzrostów znajduje się w okolicy 1.45. Dla spadków będzie to wysokość 1.35.

gbpusdLIP1r

Kolejnym rynkiem jest GBP/USD. Jednak tak jak już wspominałem, większość par walutowych znajduje się teraz w tej samej sytuacji, gdzie oczekiwany jest jakiś większy ruch. W przypadku funta można jednak jak zwykle oczekiwać bardzo dynamicznych ruchów. Tutaj również wskaźnik RSI znajduje się tuż nad swą linią trendu. Przełamana została nawet krótsza linia trendu spadkowego, jednak za wcześnie  jest chyba brać to za sygnał prognozujący wzrosty. Dopiero pokonanie w cenach zamknięcia poziomu 1.66 będzie silnym sygnałem wzrostowym. Zamknięcie poniżej 1.62 będzie sygnałem ostrzegawczym, natomiast spadek poniżej 1.60 należy już uznawać za początek większego ruchu w dół. W tym przypadku poziomem docelowym będzie 1.55. W przypadku wzrostów, docelowy zasięg to nawet  poziom 1.75.

AUDUSDr Na koniec zostawiliśmy sobie rynek AUD/CAD. Od kilkunastu dni dolar kanadyjski sporo traci na wartości , co jest widoczne nie tylko tutaj, ale też na wykresie EUR/CAD.  Jeśli potraktować kwiecień i maj jako okres konsolidacji, to można oczekiwać wzrostów o zasięgu zbliżonym do zasięgu impulsu występującego przed konsolidacją.  To natomiast oznaczałoby, iż poziom docelowy leży na wysokości 0.95(lub nawet wyżej). Wskaźnik RSI odbił się tu już wcześniej od linii trendu wzrostowego. Dodatkowo przełamana została krótsza linia spadkowa,  co otwiera drogę dalszym wzrostom. Na wysokości 0.93 może mieć jednak miejsce tymczasowa konsolidacja.

Sylwester Majewski

3 komentarze

Analiza na czerwiec

Wszystkie nasze typy, z poprzedniej analizy, okazały się bardzo trafne. Na niemal wszystkich parach walutowych odnotowano większe ruchy. To już kolejny zyskowny miesiąc. Jeśli tak się dzieje, to zazwyczaj dochodzi również do korekty, która w naszym przypadku może zaowocować mniejszą skutecznością analizy w tym miesiącu. Część par z poprzedniego miesiąca ma szansę na dalsze ruchy. My jednak kończymy handel na nich, ponieważ że nasz plan uległ wypełnieniu. Poczekamy na lepszą okazję. Dziś jedynie dwie pary, które w danej chwili wyglądają na potencjalne okazje do zysku.

Na wykresie dziennym pary USD/JPY utworzyła się formacja RGR. Jej zasięg nie został jeszcze wykorzystany. Uważamy zatem, iż potencjał do spadków jest wciąż obecny. Czwartkowe wzrosty zostały dziś całkowicie przykryte przez dużą, spadkowa świecę. Ważnym momentem będzie test okolic poziomu 94. Jeśli ten obszar nie zatrzyma spadków, to mogą one dojść na wysokość 90-92. wskaźnik RSI znajduje się w trendzie spadkowym. Oporem będzie poziom 97.

Rynek EUR/AUD znalazł tymczasem trochę spokoju między poziomami 1.75-1.80. Tuż poniżej, na wysokości 1.70, przebiega długoterminowa linia trendu wzrostowego. Rynek jest blisko tego poziomu, więc można oczekiwać, iż będzie chciał go przetestować. Jeśli wskaźnik RSI wyłamie się z trendu spadkowego(widoczna na jego wykresie linia), to możliwy będzie wzrost na wysokość 1.85. W obu przypadkach ruch może mieć zakres na poziomie 500 pipsów.

Brak komentarzy

Analiza na maj

W mijającym tygodniu nastąpiło w końcu jakieś poruszenie na rynku. Część par wykonała znaczące ruchy, które mogą być początkiem czegoś większego.

Eurodolar pokonał dziś poziom 1.35 i jest na dobrej drodze do przetestowania oporu zlokalizowanego na wysokości 1.40. Tam znajduje się górne ogranicznie hipotetycznego kanału wzrostowego. Na przeszkodzie wzrostom stoi jednak jeszcze aktualna linia trendu spadkowego(1.36) oraz poziom 1.38, będący szczytem poprzedniego ruchu wzrostowego. Zagrożeniem dla scenariusza wzrostowego będzie spadek i zamknięcie rynku poniżej poziomu 1.34.

Kolejnym rynkiem, gdzie doszło dziś do znaczącego ruchu, jest USD/CHF. Na wykresie tej pary przełamano poziom wsparcia, na wysokości 1.12. Dolar jest więc teraz zagrożony dalszymi spadkami. Kluczowe będzie tu zachowanie rynku w okolicach poziomu 1.10, który jest jest bardzo ważnym wsparciem. Na tej wysokości przebiega też linia trendu wzrostowego. Pokonanie wspomnianego poziomu, powinno umożliwić spadkom dojście w okolice wysokości 1.05. Jeśli poziom 1.10 utrzyma się, to będzie można oczekiwać konsolidacji, w okolicach wysokości 1.13.

Na zakończenie, zajmiemy się dość nietypowym dla nas rynkiem. Mowa o wykresie NZD/USD, gdzie naszym zdaniem istnieje szansa na dalsze wzrosty. Jednym ruchem, doszło dziś do pokonania zarówno poziomu 0.6, jak też linii szyi, dla odwróconej formacji RGR. Jeśli w następnych kilku dniach nie dojdzie do powrotu poniżej 0.59, to otwarta zostanie droga ku poziomowi 0.65. Wcześniej, na przeszkodzie wzrostom stałby jeszce poziom 0.625. Jednak zasięg formacji RGR pozwala myśleć o wysokości 0.65 jako realnym celu. Wszystko to pod warunkiem, iż rynek w ciągu najbliższych sesji nie zawróci poniżej 0.59.

Brak komentarzy

Analiza na kwiecień

Dziś kolejna porcja wykresów. Na wykresie tych par, powinny wystąpić w nadchodzącym miesiącu interesujące ruchy. Miejmy nadzieję, iż również zyskowne – dla wszystkich użytkowników VTT!.

Analiza z poprzedniego miesiąca, spełniła się idealnie w przypadku eurodolara. Na wykresie tej pary, euro dotarło na wysokość 1.35. Tam z godnie z naszymi oczekiwaniami nastąpiło zatrzymanie ruchu. Całkiem jednak możliwe, iż wzrosty będą kontynuowane. Na wykresie zaznaczono kluczowy dla dalszych losów tej pary obszar handlu. Od góry jest to poziom 1.3750. Zasadniczo jednak, nawet wyraźne pokonanie widocznej linii trendu spadkowego, może już otworzyć drogę wzrostom.

Od dołu eurodolar podtrzymywany jest w okolicach poziomu 1.32. W tym miejscu przebiega też połowa dużej, wzrostowej świecy . Ta wysokość stanowi wsparcie. Spadki poniżej 1.3150 Przekreślą szanse na wzrosty. Docelowym poziomem spadków będzie wtedy wsparcie na 1.25.

Na wykresie pary USD/JPY, dolar próbuje pokonać opór, zlokalizowany na wysokości 100. Wybicie się ponad ten poziom, otworzy drogę wzrostom. W tym przypadku, najważniejszym oporem byłby obszar 104-105. Wcześniej jednak, przebiega linia trendu spadkowego i tam właśnie powinny zatrzymać się ewentualne wzrosty. Jeśli natomiast dolar spadnie poniżej 95, to tym samym pokona linię wsparcia. Wtedy spadki powinny doprowadzić do testu obszaru znajdującego się nad poziomem 90.

Ostatnim rynkiem jest dziś EUR/AUD. Jako egzotyk , para ta rzadko bywa przeze mnie analizowana. Na jej wykresie istnieje jednak pewien potencjał. Od dłuższego czasu ma tu miejsce konsolidacja, której zasięg dodatkowo się zawęża. Jako że przed rozpoczęciem tej konsolidacji, miał miejsce dynamiczny ruch w górę, to potencjał ruchu po wyjście z tego obszaru może być równie duży. Wątpliwości można mieć jedynie co do tego, kiedy takie wybicie nastąpi. Być może już w kwietniu. Wzrost powyżej 2.02 otworzyć powinien drogę ku poziomowi zlokalizowanemu na wysokości 2.15. Analogicznie, mocny spadek poniżej 1.90, otworzy drogę ku poziomowi 1.80.

Sylwester Majewski

Brak komentarzy